Materiał Partnera

Oleje i płyny w samochodzie – jakie należy regularnie wymieniać?

Oleje i płyny w samochodzie – jakie należy regularnie wymieniać?
Dbanie o własny samochód to przede wszystkim realizacja czynności serwisowych. Choć odwiedzanie warsztatu kojarzy się większości kierowców wyłącznie z naprawami problematycznych usterek, to do mechanika należy udać się także w kilku innych sytuacjach. Wymiana olejów i płynów eksploatacyjnych to jedna z nich. O co dokładnie należy w tym zakresie zadbać?

Olej nie tylko w silniku

Do najczęściej przeprowadzanych czynności serwisowych w warsztatach samochodowych zalicza się bez wątpienia wymiana oleju silnikowego. Jest to konieczne i rekomendowane po upływie określonego czasu lub przekroczeniu konkretnej liczby kilometrów. Warto w tym zakresie zapoznać się z wytycznymi producenta, który powinien wskazać także typ zalecanego oleju silnikowego. W zależności od jednostki napędowej może to być olej syntetyczny, półsyntetyczny lub mineralny.

Jego wymiana wiąże się także z usunięciem starego filtra olejowego i montażem nowego. Profesjonalnie i w krótkim czasie takie czynności serwisowe wykona warsztat Sad Mar Auto Naprawa, który zajmuje się kompleksowo mechaniką pojazdową. Olej silnikowy nie jest jednak jedyny, jaki podlega okresowej wymianie. To samo dotyczy oleju w skrzyni biegów, szczególnie w przypadku automatycznych przekładni. Regularna wymiana pozwala utrzymać je w doskonałym stanie i zapobiec niezwykle kosztownym awariom, o czym warto pamiętać. Wykonanie takiej czynności serwisowej nie jest jednak proste, dlatego należy zlecić ją wyłącznie wykwalifikowanym mechanikom z dobrego warsztatu. Czym jeszcze się zajmą?

Wymiana płynów eksploatacyjnych

Kluczowym elementem bezpiecznej eksploatacji samochodu i dbania o jego stan techniczny jest też regularne kontrolowanie poziomu poszczególnych płynów eksploatacyjnych. Jednym z nich jest płyn hamulcowy, którego zbyt mała ilość może powodować spore problemy z układem odpowiadającym za zatrzymanie pojazdu. Poważnie zagraża to bezpieczeństwu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest sprawdzanie poziomu we własnym zakresie, a w razie konieczności uzupełnienia płynu hamulcowego odwiedzenie warsztatu.

Specjaliści z dobrego zakładu mechaniki pojazdowej będą w stanie zająć się także wymianą płynu chłodzącego. Istotny jest jego typ i ilość, jaka znajdzie się w układzie – parametry muszą być zgodne z rekomendacją producenta, co zapewni optymalne chłodzenie silnika. Jednym z ważnych płynów eksploatacyjnych wymienianych w ramach czynności serwisowych w sprawdzonych warsztatach samochodowych jest ten odpowiadający za prawidłowe działanie wspomagania kierownicy. Jeśli skręcanie w trakcie jazdy jest utrudnione przez wyczuwalny opór, to warto sprawdzić poziom tego właśnie płynu. Jego wymianę natomiast także zleca się mechanikom – poradzą sobie oni z nią szybko i sprawnie.

Opracowanie:
Zgierz, Bursztynowa 26
tel. 500 189 757
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz