Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie podłogowe w domu

Ogrzewanie podłogowe w domu

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez właścicieli domów i mieszkań. Jeszcze niedawno było luksusem. Dziś już staje się standardem. Ogrzewanie podłogowe cechuje wysoka funkcjonalność oraz wygoda użytkowania. Warto jednak pamiętać, że u podstaw prawidłowego funkcjonowania systemu leży projekt i fachowy montaż. I właśnie te etapy omówimy w dzisiejszym artykule.

Jak przygotować projekt ogrzewania podłogowego?

System ogrzewania podłogowego musi być przede wszystkim energooszczędny oraz dostosowany do specyfiki budynku. Wykonując projekt, należy pamiętać o tych dwóch elementach. W celu optymalnego doboru ogrzewania niezbędne jest wcześniejsze wykonanie kalkulacji. Dzięki temu będziemy mogli wyliczyć zapotrzebowanie na energię cieplną każdego pomieszczenia w domu. Po wyliczeniu zapotrzebowania przechodzimy do kolejnego etapu projektu, którym jest dobór rozstawu rur w pomieszczeniach. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę przewodnictwo cieplne materiału, który będzie tworzył podłogę. Najlepsze właściwości wykazują pod tym względem płytki ceramiczne.

Mając plan rozstawu rur, konieczne jest określenie zapotrzebowania na materiały. Kupując poszczególne produkty, trzeba zwrócić uwagę na ich jakość oraz okres gwarancji. Po zakupie materiałów można przystąpić do pracy.

Jak należy przygotować podłoże pod ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Dlatego na jego powierzchni trzeba najpierw rozłożyć warstwę folii polietylenowej. Jej zadaniem jest nieprzepuszczanie wilgoci. Po rozłożeniu należy wywinąć folię na ściany, uwzględniając planowany poziom podłogi. Folia powinna wystawać nieznacznie ponad ten poziom. Na folię układa się warstwę izolacji termicznej. Najlepiej użyć do tego styropianu o grubości 100 mm. Na ścianach przy podłodze trzeba rozłożyć izolację brzegową. Kolejną warstwą, jaka znajdzie się na styropianie, jest folia refleksyjna. Jej zadaniem jest odbijanie ciepła generowanego przez ogrzewanie podłogowe. Ważnym elementem są profile dylatacyjne. Ich zadaniem jest podział większych powierzchni na mniejsze sekcje grzejne. Dylatacje zapewniają miejsce na rozszerzanie się powierzchni grzejnych pod wpływem zmieniającej się temperatury.

Jak zamontować ogrzewanie podłogowe?

Prace montażowe przy ogrzewaniu podłogowym rozpoczynają się od instalacji rozdzielacza w szafce podtynkowej. Montaż ogrzewania podłogowego powinien przebiegać zgodnie z przygotowanym projektem. Rury trzeba rozłożyć na podłożu ściśle według planu. Należy je przymocować do styropianu za pomocą plastikowych klipsów.

Po zakończeniu montażu rur trzeba wypełnić cały układ wodą. Dzięki temu można zweryfikować ewentualne przecieki. Ostatnim etapem jest wykonanie próby ciśnieniowej.

Przed rozpoczęciem układania płytek bądź paneli niezbędne jest zatopienie rur w wylewce. Do zaprawy często dodaje się tzw. plastryfikator, który poprawia jej właściwości mechaniczne i obniża ryzyko pękania powierzchni. Po upływie miesiąca, podczas którego odbywa się wiązanie zaprawy, należy przeprowadzić wygrzewanie całej instalacji. Po wykonaniu tej czynności instaluje się głowicowe napędy zaworów rozdzielacza. Następnie należy podłączyć jednostkę kontrolną i zainstalować termostaty.

Po przeczytaniu tego artykułu możecie stwierdzić, że montaż ogrzewania podłogowego nie jest trudnym zadaniem. Nic bardziej mylnego. W celu wykonania odpowiedniego projektu, a następnie prawidłowego montażu, warto skorzystać z usług firmy Proinstal z Leszna. Firma działa na rynku od 2009 roku i zajmuje się kompleksowymi usługami instalatorskimi dla osób prywatnych oraz firm.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz