Materiał Partnera

Ogrzewanie domu węglem i drewnem – zalety i wady

Ogrzewanie domu węglem i drewnem – zalety i wady

Pomimo rosnących cen tych materiałów, drewno i węgiel pozostają najtańszymi materiałami opałowymi. Są też z tego powodu najpopularniejszymi rozwiązaniami. Wynika to po części z tego, że w starych budynkach nie ma możliwości założenia instalacji potrzebnej do ogrzewania innymi sposobami. Oba te materiały mają swoje zalety i wady, które należy rozważyć, nim zdecydujemy się na wybór.

Opalanie węglem

System ogrzewania domu przy użyciu węgla kamiennego nie jest wygodny w kwestii obsługi. Ręczne wrzucanie węgla do paleniska lub zasobnika co kilka godzin może być pracochłonne i męczące. Jest to za to rozwiązanie tanie – jedynie opalanie drewnem generuje niższe koszty, a ponadto dość proste. Obsługa kotła może zająć się jedna osoba. Tym jednak, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że wkrótce może to być materiał powszechnie zakazany ze względu na jego negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Alternatywą będzie ekogroszek – opał wydajny i ekologiczny, wytwarza bowiem mniej zanieczyszczeń, ale droższy od zwykłego węgla. Ten materiał wymaga jednak specjalnego pieca retortowego. Pozwala za to na optymalizacje spalania, a przy materiale dobrej jakości nawet niewielka jego ilość będzie niezwykle wydajna.

Wybierając węgiel, musimy zadbać również o odpowiedni komin i właściwą wentylację kotłowni. Kotły na węgiel nie mają też możliwości podgrzewania wody użytkowej – do tego będziemy potrzebować osobnych urządzeń.

Opalanie drewnem

To najtańszy sposób ogrzewania domu. Bogatą ofertę drewna proponuje swoim klientom Drewko, dostawca wysokiej jakości materiałów opałowych.

W przypadku ogrzewania domu drewnem opałowym, zanieczyszczenie środowiska nie stanowi dużego problemu. Dwutlenek węgla produkowany jest mniej więcej w tej samej ilości, jaką zużywają drzewa. Jednocześnie jest to odnawialne źródło energii – nowy opał otrzymujemy poprzez posadzenie kolejnych drzew.

Podobnie jak w przypadku węgla i tu kocioł musi być uzupełniany dość często, co może być męczące. Drewno spala się szybko i to powinno być decydujące w naszym wyborze – kupmy takie, które spala się najlepiej, na przykład drewno dębowe. Długie spalanie wynika wysokiej jakości drewna oraz tego, czy było rąbane z tartaczki. Ten materiał nie wymaga od nas specjalnego przystosowania instalacji – warunki w kotłowni muszą być takie sam jak przy kotłach na węgiel.

Możemy też zdecydować się na wybór materiałów pochodzących od drewna, takich jak trociny bukowe lub pellet.

Drewno jako materiał opalowy ma też walory estetyczne. Pięknie się prezentuje i pachnie w kominku. Drewno kominkowe nie służy co prawda do ogrzewania domu, jednak ogień w nim rozpalony stworzy ciepłą i przytulną atmosferę.

Opracowanie:
Kutno, Mickiewicza 23
tel. 607 318 097
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz