Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – jak zrobić to dobrze?

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – jak zrobić to dobrze?

Planujesz odstawić tabletki antykoncepcyjne? Pamiętaj, że gospodarka hormonalna twojego organizmu potrzebuje czasu, aby dojść do normy i zdarzają się sytuacje, gdy odstawienie antykoncepcji doustnej wpływa na pojawienie się niepożądanych objawów. Jak zrobić to dobrze i uniknąć ich pojawienia się? Po jakim czasie od odstawienia tabletek można zajść w ciążę?

Strony www Strony www

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Podobnie jak przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, tak i ich odstawienie powinno być przemyślanym krokiem. Przerwanie przyjmowania tabletek zaleca się po zażyciu wszystkich pigułek z opakowania.

Mimo że zaprzestanie brania pigułek nie wymaga wykonywania badań, warto tę decyzję skonsultować z ginekologiem, który uświadomi nas o ewentualnych objawach, które mogą się pojawić na skutek odstawienia antykoncepcji. Rezygnacja z antykoncepcji doustnej musi być skonsultowana z lekarzem również wtedy, gdy planujemy zajść w ciążę lub odstawienie było konieczne ze względu na skutki uboczne przyjmowania pigułek.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – skutki uboczne

W większości przypadków odstawienie antykoncepcji nie wiążę się z uciążliwymi dolegliwościami. Należy jednak pamiętać, że podczas jej stosowania organizm kobiety przyzwyczaja się do codziennego przyjmowania stałej dawki hormonów i przerwanie tego procesu wiąże się z zachwianiem równowagi hormonalnej.

Do negatywnych objawów, które mogą pojawić się po odstawieniu tabletek, możemy zaliczyć:

  • wypadanie włosów,
  • bolesne, obfite miesiączki,
  • pogorszenie stanu cery,
  • wahania nastroju,
  • zmniejszenie piersi.

Odstawienie tabletek może mieć jednak także pozytywne skutki. Zaletą rezygnacji z tej metody antykoncepcji jest m.in. wzrost libido, rzadsze migreny i zwiększenie nawilżenia pochwy. Wiele kobiet zauważa również spadek wagi. Jest on związany z oddaniem wody z organizmu. Tabletki hormonalne sprawiają, że woda jest zatrzymywana, a organizm „puchnie”.

Brak okresu po odstawieniu tabletek – co jest jego przyczyną?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów związanych z odstawieniem pigułek są zaburzenia cyklu menstruacyjnego, m.in.

  • spóźniający się okres,
  • nieregularny okres,
  • brak okresu,
  • obfite, bolesne miesiączki.

Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, podobnie jak nieregularny okres, może trwać nawet do pół roku, chociaż jest to kwestia indywidualna. Czas uregulowania miesiączkowania zależy od stosowanych tabletek, długości okresu ich przyjmowania, wieku kobiety i innych cech. Jeśli problemy z miesiączką się przedłużają, należy udać się do ginekologa.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a ciąża

Zastanawiasz się, jak szybko po odstawieniu pigułek możesz zajść w ciążę? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety. Pierwsze krwawienie, które pojawia się po odstawieniu tabletek (zazwyczaj między drugim, a czwartym dniem), to tzw. krwawienie z odstawienia. Prawdziwa menstruacja powraca dopiero w kolejnym cyklu. Wówczas gospodarka hormonalna zaczyna się stabilizować.

Mimo początkowego braku prawdziwej miesiączki, owulacja może się pojawić w pierwszym cyklu po odstawieniu antykoncepcji, a nawet na drugi dzień po zakończeniu przyjmowania tabletek. Oznacza to, że do zapłodnienia może dojść niemal od razu po odstawieniu pigułek. Wówczas hamowane dotąd komórki jajowe uwalniają się ze zdwojoną siłą – to dlatego zwiększa się wtedy szansa na ciążę bliźniaczą.

Mimo wszystko, kobietom, które rezygnują z przyjmowania antykoncepcji doustnej, ponieważ planują potomstwo, zaleca się, aby z ewentualną ciążą poczekały ok. 3-4 miesiące. Ten czas pozwoli organizmowi na pełną regenerację i odpowiednie wyregulowanie gospodarki hormonalnej. Jeśli starania o dziecko przez dłuższy czas nie przyniosą efektu, należy skonsultować się ze specjalistą.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także