Artykuł sponsorowany

Odrzucenie spadku, czyli jak uchronić się przed długami

Odrzucenie spadku, czyli jak uchronić się przed długami

Otrzymanie spadku to zazwyczaj otrzymanie majątku, który jest dla nas korzystny – ale nie zawsze. Warto pamiętać, że tak jak możemy odziedziczyć dobra finansowe lub nieruchomości, tak samo spadną na nas wszelkie długi pozostawione przez zmarłego. W takiej sytuacji najkorzystniejszym wyjściem jest odrzucenie spadku. Kto dziedziczy spadek i w jaki sposób go odrzucić? Odpowiedź na te pytania przedstawiamy w artykule.

Kto dziedziczy spadek po zmarłym?

Proces dziedziczenia, a także to, kto jest spadkobiercą, reguluje Kodeks cywilny. Zgodnie z zawartymi w nim przepisami wyróżnia się dwa rodzaje dziedziczenia – testamentowe i ustawowe, które obowiązuje, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu. W pierwszej kolejności dziedziczą najbliżsi zmarłego, a więc małżonek, dzieci i wnuki. Natomiast jeśli spadkodawca nie miał dzieci, część spadku przypada na rodziców lub rodzeństwo. Cały proces spadkowy rozpoczyna się w chwili otwarcia spadku, czyli po śmierci spadkodawcy.

Jak odrzucić spadek?

Bardzo często zdarza się, że osoby zmarłe pozostawiają nieuregulowane kwestie finansowe. Mogą to być niespłacone kredyty lub pożyczki, zaległości w opłatach za rachunki, a nawet zadłużenie firmy. Wszystkie te długi również zaliczane są do spadku. Dlatego w sytuacji, gdy majątek spadkodawcy był niewielki lub żaden, a jedyne co pozostawił to długi, najlepszym rozwiązaniem będzie odrzucenie spadku. Jeśli nie wiemy jak to zrobić, pomoże nam Wąsowska Marzena Kancelaria radcy prawnego. Doświadczony radca nie tylko zadba w naszym imieniu o kwestie formalno-prawne związane z koniecznością złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, ale też dopilnuje wszelkich terminów. Trzeba bowiem pamiętać, że na odrzucenie spadku mamy 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy lub momentu, gdy się o tym dowiedzieliśmy.

Odrzucenie spadku – skutki

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że odrzucenie spadku jest nieodwracalne, poza pewnymi wyjątkami. Dlatego musi to być decyzja dokładnie przemyślana. Odrzucenie spadku jest jednoznaczne z tym, jakby dany spadkobierca nie dożył chwili otwarcia spadku. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ w momencie, gdy odrzucimy spadek, przechodzi on na naszych zstępnych. Tak więc, jeżeli nie chcemy, aby nasze dzieci przejęły spadek, one także muszą go odrzucić. Natomiast w przypadku dzieci nieletnich musi to zrobić w ich imieniu rodzic. Z kolei jeśli istnieje testament, część spadku odrzuconą przez spadkobiercę otrzymują pozostali spadkobiercy. Po odrzuceniu spadku przez wszystkich możliwych spadkobierców przechodzi on na gminę będącą ostatnim miejscem zamieszkania zmarłego lub Skarb Państwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz