Artykuł sponsorowany

O tym, dlaczego okresowa wymiana opon jest tak istotna, opowiadają eksperci z zakładu mechaniki pojazdowej Legum

O tym, dlaczego okresowa wymiana opon jest tak istotna, opowiadają eksperci z zakładu mechaniki pojazdowej Legum

Temat opon jest bardzo często traktowany przez właścicieli pojazdów po macoszemu. Tymczasem ogumienie bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo w czasie jazdy zarówno kierowcy, jak i pasażerów, a ponadto również innych uczestników ruchu drogowego. Kiedy należy dokonać sezonowej wymiany opon letnich i zimowych? Dlaczego stan ogumienia jest tak istotny? Na te pytania odpowiadają eksperci z zakładu mechanicznego Legum w Osielsku.

W jaki sposób wymiana opon wpływa na bezpieczeństwo?

Ogumienie w pojazdach spełnia dwie, kluczowe funkcje: tłumi drgania, które powstają wskutek przejazdu auta po nierównościach, skutecznie zwiększając tym samym komfort podróżowania, a ponadto, co jest zdecydowanie ważniejsze – gwarantuje zachowanie właściwej przyczepności kół do podłoża. Ta druga kwestia jest szczególnie istotna w czasie jazdy podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także dla tych kierowców, którzy lubią mocniej wdepnąć pedał gazu. Jedną z części składowych opony jest bieżnik. Wykonuje się go zarówno z surowca syntetycznego, jak i naturalnego, dzięki czemu pozostaje odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. W zależności od przeznaczenia opon używa się mieszanek gumowych o różnej miękkości. Modele zimowe mają nieco szerszy i głębszy bieżnik, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej odprowadzają wodę i błoto pośniegowe, co przekłada się na zwiększenie przyczepności na śliskiej i mokrej powierzchni. Dzięki temu trudniej więc wpaść w poślizg.

W wyższych temperaturach „zimówki” szybciej się niszczą. Cechują się ponadto mniejszą zwrotnością na zakrętach, większym tarciem, a w konsekwencji również znacznie podwyższonym spalaniem, dlatego korzystniejszym rozwiązaniem jest wiosenna wymiana opon na letnie, idealne do łagodnych warunków pogodowych.

– wyjaśnia ekspert z zakładu mechanicznego Legum w Osielsku, oferującego usługi wulkanizacyjne oraz prostowania felg i wymiany klocków hamulcowych, a także pełną diagnostykę samochodową i naprawę układu zawieszenia.

Kiedy wymieniać opony?

Wbrew powszechnej opinii sezonowa zmiana ogumienia nie powinna następować regularnie w marcu i październiku. O tym, kiedy odwiedzić wulkanizatora, nie decyduje bowiem konkretny miesiąc, ale aktualnie panujące warunki pogodowe. Ponieważ opony letnie tracą elastyczność na mrozie i gorzej trzymają się śliskiej nawierzchni, a ponadto są mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, przyjmuje się, że należy je wymienić na zimowe w momencie, kiedy średnia temperatura w ciągu doby spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Niezależnie od warunków zewnętrznych ogumienie, aby mogło spełniać swoje funkcje, musi znajdować się w nienagannym stanie. Kierowcy powinni zwracać uwagę zwłaszcza na głębokość wyżłobień w bieżniku. Wartością graniczną dla samochodów osobowych jest 1,6 mm. Aby jednak nie wypaść z trasy na zakręcie, warto zareagować trochę wcześniej i zawczasu zakupić nowy komplet, pamiętając o zasadzie wymiany obydwu opon znajdujących się na jednej osi.

Opracowanie:
Osielsko, Szosa Gdańska 40
tel. 601 760 232
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz