Artykuł sponsorowany

O psie, który podróżował z paszportem – Gabinet Weterynaryjny Tomasz Kachnowicz

O psie, który podróżował z paszportem – Gabinet Weterynaryjny Tomasz Kachnowicz

Daleka podróż lub urlop spędzony w towarzystwie ukochanego psa to dla większości właścicieli czworonogów naturalna sytuacja, wynikająca z posiadania zwierzęcia. Nie należy przy tym zapominać, że nieco inaczej wygląda kwestia podróżowania z psem na terenie kraju, a nieco inne wymogi pojawiają się gdy chcemy z naszym pupilem wybrać się na wycieczkę zagraniczną, gdyż wiąże się to z dopełnieniem szeregu formalności, z których jedną z najważniejszych jest wyrobienie naszemu czworonożnemu przyjacielowi paszportu. Można to zrobić np. w gdańskim Gabinecie Weterynaryjnym Tomasz Kachnowicz.

Jak to jest z tym paszportem

Wyjazd za granicę to sytuacja, która wymaga niezbędnych przygotowań. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i psów, które zabieramy w podróż. Dlatego też warto do tego faktu przygotować się odpowiednio wcześniej, a dodatkowo zapoznać się przepisami dotyczącymi przewozu i pobytu zwierząt na terenie poszczególnych państw, które planujemy odwiedzić. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku państw UE, które mają stosunkowo ujednolicony system prawny, dotyczący przewozu i podróży zwierząt, obowiązujące przepisy dopuszczają podróż psa za granicę, która jednak możliwa jest po spełnieniu kilku podstawowych warunków. Są to przede wszystkim:

  • mikroczip lub rzadziej inna forma oznaczenia zwierzęcia (np. czytelny tatuaż) – chip to miniaturowy układ scalony, wszczepiany pod skórę na szyi zwierzęcia. Zawiera on 15-cyfrowy numer identyfikacyjny, którego odczytanie możliwe jest przy użyciu odpowiedniego czytnika, co umożliwi identyfikację zwierzęcia. Mikrochip powinien być zarejestrowany w odpowiedniej internetowej bazie danych, gdzie wraz z numerem podajemy swoje dane osobowe i kontaktowe oraz dane psa,

  • aktualne szczepienia przeciw wściekliźnie – który to wymóg obowiązuje właściwie w każdym państwie. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli nasz pies jest młodszy niż 12 tygodni nie powinien wyjeżdżać za granicę, gdyż szczepionką na wściekliznę szczepimy zwierzę starsze niż 3 miesiące. Dodatkowo nie należy zapominać, że o ile kolejne szczepienie (wykonane przed upływem roku od poprzedniego) nabiera ważności w dniu jego wykonania, o tyle w przypadku psów zaszczepionych po raz pierwszy w życiu lub gdy przerwa pomiędzy szczepieniami była dłuższa niż 365 dni, szczepienie na wściekliznę nabiera ważności po 21 dniach. Oczywiście odwiedzając gabinet weterynaryjny powinniśmy pamiętać, że co prawda poza wścieklizną, szczepienie przeciwko innym chorobom zakaźnym przed podróżą nie jest wymagane, niemniej jednak jak najbardziej zalecane,

  • wyrobienie paszportu dla psa – gdyż każdy pies, ale także np. koty i fretki, wyjeżdzający za granicę musi posiadać paszport, bez względu na to czy jego właściciel jest objęty tym obowiązkiem. Paszport można wyrobić w uprawnionych do gabinetach weterynaryjnych, takich jak Gabinet Weterynaryjny Tomasz Kachnowicz, zaś rejestr tego typu placówek prowadzi krajowa izba lekarsko-weterynaryjna. Warto także pamiętać, że z chwilą wyrobienia paszportu, zastępuje on książeczkę szczepień psa, w której dotychczas zapisywana była historia leczenia. Oprócz informacji o leczeniu i profilaktyce oraz szczepieniach, dokument ten zawiera również dane właściciela psa, opis zwierzęcia oraz informację o numerze i lokalizacji mikroczipu. Paszport dla psa jest bezterminowy, ważny jest do końca jego życia, przy czym musi zawierać aktualne wpisy dotyczące bieżących informacji o zwierzęciu oraz szczepień.

Po co psu paszport

Paszport stanowi psi dokument tożsamości i tak jak w przypadku ludzi pomaga zidentyfikować zwierzę, gdyż wszystkie zwierzaki, które mają swoich właścicieli, powinny być oznakowane i zidentyfikowane. Dlatego też aby uzyskać paszport dla naszego czworonoga muszą uprzednio zostać spełnione wymagania dotyczące oznakowania oraz szczepienia pupila. Wyjeżdżając w podróż zagraniczną powinniśmy również pamiętać, że wszystkie wpisy w tym dokumencie muszą być czytelne i staranne. Co prawda za prawidłowe wypełnienie paszportu odpowiada lekarz weterynarii, ale to właściciel przekraczając granicę ponosi konsekwencje niestaranności w paszporcie.

Paszport dla psa to niezwykle istotny dokument, o którym należy pamiętać planując podróż. Wynika to z faktu, że jeśli w przypadku kontroli stwierdzona zostanie jakakolwiek niezgodność z przepisami Unii Europejskiej, dotyczącymi przewożonych zwierząt, właściwa władza w miejscu przeprowadzanej kontroli może zawrócić zwierzę do państwa, z którego wyjechało lub poddać naszego pupila kwarantannie do czasu spełnienia przez niego wymogów określonych konkretnymi przepisami. W skrajnych przypadkach braku możliwości odesłania zwierzęcia lub gdy jego kwarantanna jest niewykonalna może poddać je eutanazji.

Pozostała oferta Gabinetu Weterynaryjnego Tomasz Kachnowicz

Weterynarz Tomasz Kachnowicz świadczy kompleksowe usługi weterynaryjne dla psów, kotów i gryzoni. Jego oferta obejmuje między innymi: diagnostykę i leczenie chorób, szczepienia, testy serologiczne w kierunku chorób odkleszczowych czy badania USG jamy brzusznej. Dodatkowo można tu zamówić specjalistyczne, wysokiej jakości preparaty i kamy dla zwierząt.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz