Materiał Partnera

Jak wybrać przychodnie weterynaryjną dla zwierząt egzotycznych?

Jak wybrać przychodnie weterynaryjną dla zwierząt egzotycznych?
Wybór przychodni weterynaryjnej dla zwierząt egzotycznych może stanowić nie lada wyzwanie. Zwierzaki egzotyczne w dalszym ciągu zaliczane są do pupilów „nietypowych”. Jednak najlepsze przychodnie w swojej ofercie mają również usługi, które będą odpowiadać m.in. gekonom, wężom, pająkom oraz legwanom.

Jak wybrać przychodnię weterynaryjną? – kilka podstawowych kwestii

Zwierzęta egzotyczne coraz częściej goszczą w wielu domach. Dzięki szerokiemu dostępowi do informacji, ich hodowla nie jest trudna. Problem pojawia się, gdy taki pupil zaczyna chorować. Leczenie zwierząt egzotycznych jest nie lada wyzwaniem dla przychodni weterynaryjnej, gdyż obejmuje gady, płazy, ssaki, pająki, ptaki i ryby. Jako że jest to spory wycinek świata zwierząt, to takie usługi świadczą tylko najlepsze przychodnie weterynaryjne. Aby je znaleźć, najlepiej skorzystać z wyszukiwarki internetowej i zorientować się, czy w okolicy jest przychodnia, która ma doświadczenie w pracy ze zwierzętami egzotycznymi oraz świadczy dla nich usługi. Najważniejszą kwestią przy wyborze takiej placówki jest doświadczenie pracujących w placówce specjalistów. Warto wybrać np. taką w której lekarze pracowali z różnymi zwierzętami egzotycznymi. Dlatego też należy szukać specjalistów weterynarii, którzy w swojej praktyce ze zwierzętami mają doświadczenie pracy np. w ogrodzie zoologicznym, gdzie funkcjonuje wiele gatunków zwierząt egzotycznych. Kolejną kwestią jest sprawdzenie, jakie dana klinika weterynaryjna świadczy usługi. W leczeniu zwierząt egzotycznych, podobnie jak np. psów lub kotów, najlepsze przychodnie oferują zarówno zabiegi weterynaryjne, jak i kosmetyczne. Do podstawowych usług weterynaryjnych przychodni dla zwierząt egzotycznych zalicza się:

  • odrobaczanie,
  • szczepienia,
  • zabiegi chirurgiczne,
  • zabiegi stomatologiczne,
  • badania laboratoryjne i badania USG,
  • zabiegi kosmetyczne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wybierania przychodni weterynaryjnej?

Należy pamiętać, że sukces leczenia zwierzątka egzotycznego zależy w dużej mierze również od współpracy lekarz–właściciel. Dlatego w dobrej przychodni weterynaryjnej dla zwierząt egzotycznych specjalista na początku (często już przez telefon) zbierze dokładny wywiad o pupilu. Jest to konieczne, gdyż w gabinecie zwierzak może być zestresowany, przez co trudno będzie go zbadać, a nawet zauważyć niektóre z chorobliwych zachowań. Zwierzęta egzotyczne w stresie mogą pozorować swoje zachowanie i zachowywać się jak w pełni zdrowy pupil. Dlatego też często lekarz może poprosić o nagranie chorobliwego zachowania bądź wykonanie zdjęcia już w domu. Dodatkowo, profesjonalista poprosi o spisanie warunków panujących w miejscu, gdzie zwierzak przebywa. Dzięki temu wizyta skróci stres pupila do minimum. Podczas wyboru przychodni warto zwrócić uwagę również na jej lokalizację. Należy pamiętać, że transport zwierzęcia egzotycznego może powodować u niego wychłodzenie, dlatego odległość od placówki jest bardzo ważna. Ponadto, warto wybrać przychodnię weterynaryjną dla zwierząt egzotycznych, w której prowadzona jest komputerowa baza danych. Umożliwi to uzyskanie wydruku z pełnym zapisem przebiegu leczenia pupila. Jedną z klinik, w których leczone są zwierzęta egzotyczne jest przychodnia weterynaryjna w Chorzowie, która działa na rynku od ponad 20 lat.


Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz