Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Jak skutecznie zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Piękna, letnia pogoda zachęca do dłuższych spacerów ze swoim pupilem. Chętnie zabieramy go do lasu, na łąki czy nawet na wczasy agroturystyczne. Wyższa temperatura sprzyja także kleszczom, które uaktywniają się już w okresie wiosennym. Z roku na rok jest ich coraz więcej, dlatego należy zadbać o odpowiednią ochronę przeciwkleszczową nie tylko całej rodziny, ale też psa. Jakie rozwiązania dostępne są w tym zakresie?

Kiedy  i dlaczego należy uważać na kleszcze?

Kleszcze to pasożyty z rodziny pajęczaków, które mogą być nosicielami pierwotniaka babesja. Pierwotniak ten wywołuje u psów babeszjozę. Jest to poważna choroba, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia czworonoga. Babeszjoza wywołuje stan zapalny w organach wewnętrznych psa. Zwykle jako pierwsze atakowane są nerki, stąd pierwszym objawem choroby jest krwiomocz.

Kleszcze stają się aktywne już wtedy, gdy temperatura za oknem sięga 7 stopni Celsjusza, a więc zaraz po zakończeniu zimowych mrozów. Stan ich wzmożonej aktywności utrzymuje się aż do czerwca. Kolejny okres, w którym bardzo łatwo złapać kleszcza, to czas między sierpniem a październikiem. Wynika z tego, że pies powinien mieć zapewnioną skuteczną ochronę przeciwkleszczową nie tylko na czas wakacji, ale przez cały rok.

Kleszcze mogą żyć na każdym terenie zielonym. Bytują one nie tylko na wysokich krzakach , trawach i w zaroślach. Coraz częściej możemy spotkać je na miejskich rabatach czy w przydomowych ogrodach. Nawet po szybkim spacerze z psem wokół bloku może okazać się, że pasożyt zaatakował naszego pupila.

Jaki środek na kleszcze wybrać?

Jak informuje specjalista z Gabinetu Weterynaryjnego w Płocku – na rynku dostępnych jest wiele form ochrony przeciwkleszczowej dla psów. Do weterynarza możemy zgłosić się po tabletki o działaniu kleszczobójczym. Działają one przez miesiąc lub trzy, zależnie od rodzaju podanego farmaceutyku. Co ważne, tabletki te nie działają na pasożyty odstraszająco, lecz uśmiercają kleszcza, gdy ten spróbuje wbić się w skórę czworonoga.

Popularne są również kropelki, które aplikuje się między łopatkami psa i u nasady ogona. Zapewniają one psu maksymalnie 4-tygodniową ochronę przed pasożytami. Ważne jest, by preparat nanosić na suchą skórę i nie kąpać psa przez 5 dni od jego czasu aplikacji.

Największym zainteresowaniem właścicieli psów cieszą się obroże wodoodporne, które odstraszają nie tylko kleszcze, ale też muchy, komary i inne owady. Obroże te sprawdzają się dobrze u czworonogów, które nie mają zbyt długiej sierści. Preparat jest wówczas lepiej rozprowadzany po ciele. Obroża uwalnia środek czynny podczas kontaktu ze skórą zwierzęcia, więc w przypadku ras długowłosych aplikacja może być utrudniona. Obroża działa nawet do 8 miesięcy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz