Materiał Partnera

O co zadbać przed i w trakcie pierwszej wizyty u urologa?

O co zadbać przed i w trakcie pierwszej wizyty u urologa?

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że urolog to specjalista, który zajmuje się przede wszystkim chorobami związanymi z układem moczowo‐płciowym. W związku z tak specyficznym obszarem działalności wielu z nas wstydzi się i obawia wizyty u urologa. Nie ma czego się bać – nasze zdrowie jest przecież najważniejsze, a doświadczony urolog z pewnością nie sprawi, że po przekroczeniu progu jego gabinetu poczujemy jakikolwiek dyskomfort.

Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Zdaniem wielu z nas, wizyta u urologa należy do najbardziej wstydliwych. Obawy czujemy przede wszystkim dlatego, że niewielu z nas orientuje się w terminologii medycznej czy sposobach, w jaki przeprowadzane są badania. W większości przypadków są one całkowicie nieinwazyjne i mają na celu rutynowe sprawdzenie funkcjonowania naszego układu moczowo‐płciowego. Wbrew powszechnej opinii do urologa udamy się niezależnie od płci, chociaż w przypadku mężczyzn jego kompetencje są nieco bardziej rozbudowane. Do wizyty w gabinecie specjalisty urologa – takiego jak Urban Kowalik – możemy się dobrze przygotować. Przede wszystkim mentalnie, poprzez zwiększenie swojej wiedzy. Pozwoli to nie tylko na merytoryczne formułowanie pytań i wątpliwości, ale także lepsze zrozumienie działań podejmowanych przez urologa. Oprócz zwiększenia wiedzy, dobrze jest zaopatrzyć się w komplet niezbędnych informacji – w zależności od tego, dlaczego otrzymaliśmy skierowanie do urologa, takie informacje przyjmą inny kształt. Czasem niezbędne będzie badanie krwi i moczu, innym razem wyniki prześwietlenia czy USG.

Dodatkowe informacje, jakie musimy przekazać urologowi

W każdym wypadku, do kompletu wykonanych przed wizytą u urologa badań, musimy dodać także spis przyjmowanych aktualnie leków. Dobrze jest spisać wszystkie objawy, jakich doświadczamy w związku z naszą dolegliwością. W ten sposób nie zapomnimy o żadnym pod wpływem stresu. Wykaz objawów może się przydać zwłaszcza w pierwszej fazie wizyty u urologa, która polega zazwyczaj na wywiadzie z pacjentem. Jasno formułując myśli i informując urologa o wszystkich objawach, damy mu więcej danych niezbędnych do postawienia prawidłowej diagnozy. Do listy objawów przekazywanych urologowi koniecznie dodajmy również te, które wydają nam się niepowiązane z układem moczowo‐płciowym, takie jak chociażby obrzęk nóg czy bladość skóry.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz