Materiał Partnera

Profilaktyka raka prostaty. Konieczna wizyta u urologa

Profilaktyka raka prostaty. Konieczna wizyta u urologa

Badania prostaty należy wykonywać profilaktycznie. Gabinet urologiczny w tym celu powinni regularnie odwiedzać mężczyźni po ukończeniu 40. roku życia. To bardzo ważne – odpowiednia profilaktyka może uchronić przed nowotworem.

Pierwszy krok – wizyta u lekarza

Unikając wizyt u urologa, mężczyźni poważnie narażają swoje zdrowie. Na raka prostaty chorują coraz młodsi panowie, dlatego z pierwszym badaniem nie ma sensu zwlekać – im szybciej lekarz wykryje zmiany, tym większe są szanse na całkowity powrót do zdrowia. Wielu mężczyzn ma jednak problem z pokonaniem wstydu – podstawowe badanie odbywa się przez odbyt i dotyczy bardzo intymnej części męskiego ciała. W ten sposób lekarz sprawdza, czy gruczoł krokowy jest powiększony. Oczywiście, trudno uznać takie badanie za przyjemność. Dzięki niemu możemy jednak zapobiec przykrym dolegliwościom wynikającym z powiększenia prostaty. Tylko w ten sposób można sprawdzić, czy panom nic nie dolega. Badanie może przeprowadzić lekarz pierwszego kontaktu, ale lepiej w tej sprawie wybrać się do urologa – jeśli specjalista wykryje niepokojące zmiany, od razu będzie mógł rozpocząć leczenie.

Leki i dieta

Zdrowy gruczoł krokowy (prostata) jest wielkości kasztana. Znajduje się u mężczyzn za pęcherzem moczowym. Obejmuje cewkę moczową, jego stan zapalny lub przerost powodują trudności z oddawaniem moczu. Problemy z prostatą wynikają z wrażliwości tego gruczołu na działanie androgenów. Przerost prostaty to często efekt zaburzeń w produkcji testosteronu. Negatywnie na stan prostaty wpływa też niezdrowa, podwyższająca poziom cholesterolu dieta. Jedzenie ma wpływ na stan prostaty – korzystnie działają na nią pomidory, czosnek, pestki dyni i zielona herbata, dobrze więc włączyć te produkty do codziennej diety. Przerost prostaty można zwalczyć przy pomocy leków – dlatego warto się regularnie badać. Jeśli zmiany są niewielkie, powstrzymają je medykamenty.

ABC badań prostaty

Odpowiedzialni, dbający o zdrowie mężczyźni po czterdziestce, urologa powinni odwiedzać raz w roku, w celu przeprowadzenia podstawowego badania per rectum. W przypadku, w którym lekarz zauważy powiększenie gruczołu, konieczne będą także regularne badania USG. Jeśli w rodzinie pacjenta występuje rak prostaty albo badanie wykazało, że jego gruczoł krokowy jest powiększony, należy przeprowadzić badanie krwi pozwalające wcześnie zdiagnozować raka prostaty. Dobry urolog jest w stanie pomóc w każdej sytuacji, o ile pacjent zgłosi się do niego odpowiednio wcześnie – zanim choroba się rozwinie. Bogacki Rafał. Urolog to lekarz z dużym doświadczeniem, znający się na wszystkich męskich chorobach. Jeśli poszukujemy godnego zaufania specjalisty, powinniśmy zapisać się do niego na wizytę.

Oceń artykuł (1)
4,0
Komentarze
Dodaj komentarz