Artykuł sponsorowany

Nie powinniśmy wstydzić się badań urologicznych

Nie powinniśmy wstydzić się badań urologicznych

Dbając o własne zdrowie nie powinniśmy bagatelizować żadnych problemów, które objawiają się w naszym organizmie. W zależności od miejsca ich wystąpienia, mamy możliwość skorzystania z usług różnych specjalistów. Każdy lekarz specjalizuje się w różnych dolegliwościach. Jednym z takich lekarzy jest urolog. Zajmuje się on problemami związanymi z układem moczowo-płciowym.

Jakimi chorobami zajmuje się urolog?

Problemy zdrowotne dotyczyć mogą każdej części ciała oraz różnych układów w organizmie. Często zdarzają się wśród ludzi choroby układu moczowo-płciowego. Przeprowadzaniem badań związanych z tym układem zajmuje się urolog. Zauważyć można, że dla ludzi problemy związane z układem moczowo-płciowym i wizyta u urologa należą do najbardziej wstydliwych. Ludzie czują lęk przed takimi badaniami. Jednak jest on nieuzasadniony, ponieważ lekarz urolog jest od tego, aby pomagać swoim pacjentom. Błędnym myśleniem jest, że do urologa powinni chodzić tylko mężczyźni. Urologia zajmuje się problemami zarówno męskimi, jak i kobiecymi. Błędne rozumowanie często wynika z tego, męski układ płciowy jest blisko połączony z układem moczowym. Warto pamiętać, że dobry urolog ma szeroki zakres swoich działań i głównie leczy:

  • choroby narządów płciowych,
  • zapalenia narządów płciowych,
  • zapalenia dróg moczowych,
  • problemy z pęcherzem,
  • problemy z nerkami,
  • nowotwory prostaty, jąder, nerek i pęcherza moczowego.

Dolegliwości układu płciowo-moczowego i wizyta u urologa

Układ moczowo-płciowy jest złożonym układem i związanych z nim może być wiele chorób i dolegliwości. Żadnej z nich nie powinniśmy lekceważyć, a w przypadku odczuwania bólów lub wystąpienia innych dolegliwości w okolicach układu moczowo-płciowego, bezzwłocznie powinniśmy udać się do urologa. Jak tłumaczy specjalista w tej dziedzinie z firmy Wojciech Franków Praktyka lekarska, do najczęstszych dolegliwości należą:

  • nietrzymanie moczu,
  • ból przy oddawaniu moczu,
  • zmiany moczowe,
  • bóle jąder lub ich zmiany wyglądu,
  • swędzenie lub pieczenie cewki moczowej.

Wszystkie wyżej wymienione dolegliwości mogą skutkować lub są skutkiem poważnych problemów z układem płciowym lub moczowym. W celu ich wyleczenia niezbędna jest wizyta u urologa.

Jeśli chcemy uniknąć problemów z układem moczowo-płciowym powinniśmy umawiać się na wizyty do urologa dużo częściej, niż w momencie wystąpienia problemów. Regularne badania urologiczne zmniejszą ryzyko wystąpienia chorób lub spowodują wykrycie ich na wstępnym etapie. Zdiagnozowanie choroby w początkowej jej fazie zwiększa szanse na wcześniejsze i lepsze poradzenie sobie z nią.

Wizyta u urologa rozpoczyna się od rozmowy lekarza z pacjentem. W ten sposób urolog ustala przyczynę wizyty. Im więcej informacji o naszym stanie zdrowia przekażemy specjaliście, tym łatwiejsze będzie zdiagnozowanie problemu. Badania przeprowadzane przez urologa zależne są od dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że przed wizytą u tego specjalisty należy odwiedzić lekarza rodzinnego w celu uzyskania skierowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz