Artykuł sponsorowany

Nowoczesność z historycznym wyglądem

Nowoczesność z historycznym wyglądem

Historia okien to zagadnienie niezwykle bogate. Badania archeologiczne sugerują, że pierwsze otwory okienne w domach mieli już mieszkańcy Mezopotamii. Na pewno były obecne u Greków i Rzymian. Jak zmieniały się do czasów nam współczesnych? I dlaczego tak chętnie wracamy do okien o zabytkowym wyglądzie. 

Krótka historia okien – od starożytności do współczesności

Początkowo okna miały funkcję użytkową – wpuszczały do domów światło i powietrze, a ich wygląd nie miał żadnego znaczenia. Były to zwykłe otwory, wąskie i wysoko umieszczone. Dopiero z czasem pojawiła się również ich funkcja ozdobna, najpierw w obiektach sakralnych i reprezentacyjnych. Kolejnym etapem rozwoju okien było pojawienie się drewnianych okiennic jako zabezpieczenia przed włamywaczami oraz przed czynnikami atmosferycznymi. Rozwój okien jest ściśle związany z postępem technologii, który pozwolił na produkcję lepszej jakości stolarki okiennej. Skokiem milowym było wprowadzenie do produkcji okien materiału PCV. Dzięki niskim kosztom materiałów i łatwości pielęgnacji okna z PCV stały się bardzo popularne, a udoskonalenie technik produkcji ułatwiło na przykład produkowanie dużych przeszkleń. Jednocześnie nowe rozwiązania pozwalały na polepszanie także parametrów okien drewnianych.

Przeszłość i nowoczesność w jednym

Obecnie w ofercie firm produkujących okna obok produktów drewnianych i PCV znajdują się również okna zabytkowe. To doskonała alternatywa dla modeli standardowych. Najczęściej są one zamawiane do obiektów zabytkowych, ale korzystają z nich osoby budujące dom, który jest stylizowany na stary. W zależności od wymagań stawianych oknom historycznym, można je podzielić na trzy typy:

  • tradycyjne – repliki, w których odtwarzana jest konstrukcja okien,

  • tradycyjne zmodernizowane – okna o tradycyjnej konstrukcji, ale spełniające współczesne wymagania izolacyjne (zarówno termiczne, jak i akustyczne),

  • stylizowane – nawiązujące wymiarami i elementami dekoracyjnymi do okien istniejących.

Okna nieustannie są udoskonalane i można się spodziewać wprowadzania na rynek coraz ciekawszych i lepszych jakościowo produktów. Klienci firm mogą wybrać okna wykonane z różnych materiałów, posiadające wyjątkowe parametry, a także zamówić produkty o niestandardowych rozmiarach czy kształtach. Nieustającym zainteresowaniem cieszą się jednak okna zabytkowe. Ich zaletą jest połączenie nowoczesnych technologii z zabytkowym wyglądem, nawiązującym do pierwowzoru, a równocześnie wyśrubowane standardy w zakresie termoizolacji. Takie zintegrowanie atutów stanowi o  atrakcyjności produktu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz