Materiał Partnera

Nie zapominaj o wyważaniu kół w zakładzie wulkanizacyjnym!

Nie zapominaj o wyważaniu kół w zakładzie wulkanizacyjnym!

Wyważenie kół to jedne z ważniejszych działań, na które powinni zwracać wszyscy kierowcy. Niestety jest ono często bagatelizowane i przyczynia się nie tylko do uszkodzenia różnych podzespołów auta, ale również do wypadków komunikacyjnych. Warto zatem pamiętać o kontrolowaniu prawidłowości wyważenia kół, zużycia bieżnika, a także ciśnienia wewnątrzoponowego przy pomocy wiedzy, umiejętności oraz sprzętu pracowników zakładów wulkanizacyjnych.

Objawy niewyważonych kół

Objawy niewyważonych kół są bardzo łatwe do rozpoznania. Uniknięcie całkowite problemu zapewniają jednak częste wizyty w zakładach wulkanizacyjnych. Rekomenduje się sprawdzanie prawidłowości wyważenie kół przynajmniej dwa razy w roku, przy zmianie opon zimowych na letnie i letnich na zimowe. Należy również zwrócić uwagę na profil działalności warsztatu – najlepiej wybierać te ściśle wyspecjalizowane w usługach wulkanizacyjnych. Polecanym zakładem motoryzacyjnych jest warsztat Duo Car (całodobowa myjnia i wulkanizacja 24h), który oferuje między innymi sezonową wymianę ogumienia, sprzedaż opon, czy prostowanie felg aluminiowych oraz stalowych. Udaj się również do tego zakładu, jeśli wystąpią w Twoim samochodzie takie czynniki, świadczące o niewyważonych prawidłowo kołach:

  • drganie nadwozia,
  • zarzucanie tyłu pojazdu przy pokonywaniu ostrych zakrętów,
  • drganie wyczuwalne na kierownicy,
  • plackowanie bieżnika opon,
  • szum podczas jazdy,
  • obniżony komfort jazdy: dłuższe hamowanie, gorsze zachowanie na nawierzchni (zwłaszcza w deszczowe dni).

Skutki niewyważenia kół

Niewyrównoważone koła są przede wszystkim zagrożeniem dla bezpieczeństwa kierowcy pojazdu, a także całego ruchu drogowego. Wpływają one bowiem na komfort jazdy, a także na zachowanie samochodu na nawierzchni drogi. Mowa tutaj głównie o wspomnianym pokonywaniu zakrętów, a także o przyczepności, co skutkuje dłuższą drogą hamowania oraz pogorszoną płynnością jazdy. Jeśli chodzi o konsekwencje mechaniczne niewyważenia kół, należy wspomnieć o zwiększonym poziomie eksploatacji opon, łożysk, amortyzatorów, a także układu kierowniczego. Pośrednio wpływa to również na zwiększoną ilość zużycia paliwa.

Metody naprawcze

Jeśli chodzi o serwisowanie niewyważonych kół, warto wiedzieć, że zawsze pierwszym działaniem jest dokładne ich oczyszczenie, a także analizy wyważarkami. Następnie dokonuje się odpowiedniego rozłożenia masy, co pozwala na określenie miejsc zamontowania ciężarków równoważących. Najlepsze zakłady wykonują te działania na dwa sposoby: po zdemontowaniu koła i wykorzystaniu wyważarki stacjonarnej, a także bez demontażu z użyciem wyważarki dostawnej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz