Artykuł sponsorowany

Nawożenie truskawek

Nawożenie truskawek

Truskawki – słodkie, letnie pyszności

Truskawki to przepyszne owoce o niezwykle słodkim i soczystym smaku, wyjątkowym zapachu i intensywnie czerwonej barwie. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje truskawek: odmiany jednokrotnie owocujące, powtarzające owocowanie oraz poziomki. Do pierwszej z grup należą odmiany wydające swoje owoce na przełomie wiosny i lata, a do drugiej zaliczamy odmiany owocujące kilkukrotnie, od wiosny do jesieni. Poziomki wykształcające niewielkie ale bardzo smaczne owoce, plonują od wiosny do jesieni.

Niezależenie od rodzaju i terminu plonowania wszystkie odmiany wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Truskawki dobrze pobierają składniki pokarmowe z gleby i nie są zbyt żarłoczne, ale niezwykle istotne jest ich zrównoważone nawożenie, bo to właśnie ono jest czynnikiem decydującym o jakości i obfitości wydanych plonów.

Nawozy organiczne

Podstawą nawożenia truskawek są nawozy organiczne tj. kompost  czy przefermentowany obornik. Przed posadzeniem truskawek użyźniamy nimi podłoże, wykorzystując około 1 wiadro na każdy metr kwadratowy powierzchni przeznaczonej do uprawy owoców. Możemy również wykorzystać nawozy zielone tj. łubin czy gorczyca, rzepak ozimy oraz rzepik.

Nawozy mineralne

Ważnym elementem nawożenia truskawek są bezchlorkowe nawozy mineralne, wieloskładnikowe. W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele specjalnie przygotowanych mieszanek. Wybierając nawóz mineralny zwróćmy szczególną uwagę na jego skład. Oprócz podstawowych składników tj. azot, fosfor i potas powinny zawierać inne, cenne mikro i makro elementy tj. magnez, siarka, wapń, żelazo. Nawozy mineralne pomagają osiągnąć zdrowy i obfity plon, poprawiając wybarwienie owoców i przyrost korzeni.

Nawozy wapniowe i humusowe

Truskawki to rośliny wyjątkowo wrażliwe na niedobór wody, dlatego warto stosować nawozy pobudzające rozwój systemu korzeniowego, który w trakcie suszy dosięgnie do głębszych warstw gleby. Na rozwój korzeni istotny wpływ ma właściwy odczyn gleby, utrzymujący się w granicach 5,5-6,5. W razie potrzeby warto więc zastosować nawozy wapniowe.

Także nawozy zawierające kwasy humusowe mają korzystny wpływ na rozbudowę systemu korzeniowego truskawek. Dzięki nim rośliny lepiej pobierają składniki pokarmowe pochodzące z nawozów mineralnych oraz poprawiają stosunki wodno – powietrzne w glebie. Inne informacje na temat uprawy i nawożenia truskawek są na tej stronie internetowej.

Kiedy nawozimy truskawki?

Przed sadzeniem truskawek ziemię wzbogacamy kompostem lub obornikiem. Należy jednak pamiętać, że obornik możemy zastosować najpóźniej dwa tygodnie przez rozpoczęciem sadzenia.

Ziemia przed uprawą truskawek powinna zostać wzbogacona również bezchlorkowym nawozem mineralnym. Jedną połowę nawozu rozsypujemy dwa tygodnie przed sadzeniem, a drugą wraz z końcem sierpnia lub początkiem września.

W trakcie owocowania roślin szczególnie ważna jest zawartość wapnia w glebie, więc właśnie wtedy, w razie potrzeby powinniśmy zastosować nawozy wapniowe.

Równie istotne jest nawożenie truskawek po zakończeniu owocowania, po to by przygotować rośliny do rozpoczęcia następnego sezonu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz