Artykuł sponsorowany

Jakie zadanie spełniają podkładki wegetatywne pod drzewka owocowe?

Jakie zadanie spełniają podkładki wegetatywne pod drzewka owocowe?

Podkładki, zwane także podkładami, to ukorzenione rośliny na których szczepi się odmianę szlachetną. W przypadku podkładek wegetatywnych, wykorzystuje się wegetatywne części roślin, czyli korzeń. Zastosowanie podkładek wegetatywnych pozwala otrzymać drzewka o określonej sile wzrostu, porze wchodzenia w okres owocowania, plenności i wytrzymałości na mróz.

W polskim sadownictwie najczęściej stosuje się podkładki wegetatywne do hodowli jabłek, które stanowią ponad 70% wszystkich produktów sadowniczych. Głównymi zaletami podkładek tego typu jest możliwość wyhodowania drzewek, które szybko owocują, mają słaby wzrost i dają owoce wysokiej jakości.

W odróżnieniu od drzew owocowych szczepionych na podkładkach generatywnych, dzięki podkładkom wegetatywnym wyrastają drzewa o dającej się przewidzieć wielkości, plenności, wytrzymałości na mróz oraz odporności na choroby i szkodniki.

Zastosowanie podkładek wegetatywnych

Podkładki wegetatywne pozwalają otrzymać jednolite genetycznie drzewka, które są niewielkich rozmiarów. Dzięki temu, można ich więcej posadzić na powierzchni zaplanowanej pod rośliny sadownicze. Co więcej, małe drzewka lepiej wykorzystują światło, a ich produktywność jest nawet trzykrotnie wyższa niż dużych drzew. Łatwiej je także pielęgnować.

- Podkładki wegetatywne to bardzo korzystne rozwiązanie pozwalające zwiększyć produkcję owoców. Na przykład, jeśli chcemy sadzić jabłonki to na powierzchni 100m2 działki możemy posadzić około 12-15 drzewek na podkładkach wegetatywnych. Na tej samej powierzchni, na silnie rosnących podkładkach generatywnych posadzimy jedynie 4 do 6 jabłonek. Małe drzewka mają jeszcze inne zalety, łatwiej je chronić przed szkodnikami i chorobami, a i zbiór owoców jest znacznie przyjemniejszy, niż w przypadku rosłych drzew – wyjaśnia pracownik Szkółki Drzewek Waleczek.

Sadząc drzewa na podkładkach wegetatywnych uzyskuje się wyższe plony już w pierwszych 3-4 latach. Niestety mają one również swoje minusy. Są wrażliwe, łatwo przemarzają, mają słabsze korzenie, wymagają podparcia i zdecydowanie dobrej gleby. Jednak pomimo tych ograniczeń, podkładki wegetatywne są w naszym kraju z powodzeniem wykorzystywane w sadownictwie a ich popularność stale rośnie. Najczęściej stosuje się je do sadzenia: jabłoni, gruszy, czereśni i wiśni. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz