Artykuł sponsorowany

Jak stosować nawozy dolistne?

Jak stosować nawozy dolistne?

Nawożenie dolistne jest zalecane do szybkiego usuwania nagłych niedoborów składników odżywczych, spowodowanych suszą, niedoborami składników pokarmowych w glebie lub zbyt wolnym ich dostarczaniem. Stosowanie nawozów dolistnych korzystnie wpływa na zwiększenie i poprawę jakości plonów, warto jednak wiedzieć, w jaki sposób i kiedy przeprowadzić tę metodę nawożenia.

Kiedy najlepiej przeprowadzić nawożenie dolistne?

Nawozy dolistne warto stosować w okresie początkowego wzrostu rośliny, choć na rynku dostępne są nawozy mineralne dostosowane do różnych faz rozwoju (np. do okresu kwitnienia lub zawiązywania owoców). Niezależnie jednak od tego, w którym etapie wzrostu jest przeprowadzane nawożenie dolistne, warto pamiętać, że jest ono jedynie uzupełnieniem nawożenia doglebowego – wchłanianie składników przez liście jest bowiem ograniczone.

Aby zwiększyć efektywność nawożenia, należy dokonywać oprysków w temperaturze 15-16°C, wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, najlepiej w warunkach bezwietrznych. Lepszemu nawożeniu sprzyja podwyższona wilgotność, dlatego rośliny można podlać przed opryskami lub zastosować zraszanie po wykonaniu oprysku. Nie należy jednak stosować nawozów dolistnych przed przewidywanymi opadami deszczu lub przed nawadnianiem pogłównym, ponieważ może doprowadzić to do zmycia nawozu z powierzchni liści i łodyg. Nie zaleca się również oprysków w czasie najcieplejszych i najbardziej słonecznych godzin w ciągu dnia – może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia roślin.

Skuteczne nawożenie dolistne

Aby nawożenie dolistne było jak najbardziej skuteczne, należy pamiętać o odpowiedniej porze roku (najlepiej wykonywać je wiosną, na przełomie marca i kwietnia), porze dnia (rano lub wieczór), a także odpowiednich warunkach pogodowych (bezwietrznie i bez deszczu, nie w pełnym słońcu). Istotna jest także dawka nawozu oraz jego rodzaj, dostosowany w zależności od zapotrzebowania roślin na konkretne składniki pokarmowe. Nawóz powinien być w pełni rozpuszczony w roztworze, a stężenie powinno być dostosowane do konkretnej uprawy – podobnie jak ciśnienie opryskiwacza. Tylko wtedy roślina zostanie dokładnie pokryta, a tym samym efektywniej wykorzysta składniki odżywcze zawarte w nawozie.

Wybór odpowiedniego nawozu dolistnego powinien być podyktowany nie tylko składem, ale również wysoką przyswajalnością i koncentracją składników odżywczych – szeroki wybór wysokiej jakości nawozów oferuje m.in. firma Ontrade.pl. Dzięki temu niedobory składników pokarmowych zostaną szybko uzupełnione, a roślina będzie mogła rozwijać się bez przeszkód.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz