Artykuł sponsorowany

Najpopularniejsze zboża ozime w Polsce

Najpopularniejsze zboża ozime w Polsce

W uprawie zbóż wyróżnia się zboża ozime i jare. Różnica polega na czasie wysiewu: zboża ozime sieje się przed początkiem zimy (od września), zaś zbiera od lipca następnego roku. W przeciwieństwie do jarych, zboża ozime wymagają oddziaływania niskiej temperatury, ponieważ pod wpływem zimna dochodzi do przemian biochemicznych, w wyniku których roślina zakwita. Z uwagi na dłuższy okres wegetacji i wykorzystanie zimowej wilgoci, zboża ozime dają większe plony niż jare. Jakie są najpopularniejsze zboża ozime uprawiane w Polsce?

Jęczmień ozimy

Odmiana ozima jęczmienia to jedno z najważniejszych zbóż. Używany jest głównie jako pasza dla bydła i trzody chlewnej. W porównaniu z jęczmieniem jarym charakteryzuje się większym plonem i wyższą zawartością białka na poziomie 12  –­ 15%. Odmiany ozime tego zboża to przede wszystkim jęczmień cztero – i sześciorzędowy.

Pszenica ozima

Pszenicę ozimą wysiewa się od połowy września. Nasiona szybko kiełkują i po 15 – 20 dniach widać młode rośliny, które tworzą pędy boczne (krzewienie). Podobnie jak wszystkie zboża ozime, pszenica ozima również wymaga wernalizacji. Jest to proces, w którym do kwitnienia rośliny dochodzi pod wpływem niskiej temperatury.

Ekspert z firmy AgroNas.pl, produkującej nasiona roślin, mówi: W przypadku siewu późnego, który zwykle wiąże się z niską temperaturą gleby, kiełkowanie jest wolniejsze. Pszenica ozima toleruje późny siew: siać można nawet do grudnia, ale prowadzi to do mniejszych plonów. Chociaż pszenica jest odporna na mróz nawet do -20 ° C, preferuje klimat umiarkowany. W każdym kłosie rozwija się od 25 do 40 ziaren. W pełni dojrzałe zawierają ok. 70% skrobi, 10 – 12% białka, 2% tłuszczu i 14% wodySkład zależy od odmiany, nawożenia i wilgotności.

Pszenżyto i żyto ozime

Pszenżyto jest wykorzystywane przede wszystkim, jako zboże paszowe, dzięki stabilnym, wysokim plonom, dobremu profilowi ​​zdrowotnemu i wysokiej zawartości białka. Ziarno zaczyna również znajdować zastosowanie w przemyśle spożywczym, w tym piwowarskim i spirytusowym.

Żyto ozime jest popularniejsze niż żyto jare. Wykorzystywane jest do produkcji żywności, pasz i dóbr luksusowych lub jako surowiec odnawialny. Czasami używa się również jeszcze zielonych roślin (zielone żyto) lub słomy pozostałej po zbiorach zboża. Żyto ozime to najbardziej odporny na mróz gatunek zboża, ponieważ wytrzymuje temperatury do -25 ° C, lepiej wykorzystuje zimową wilgoć, łatwiej znosi wiosenną suszę i dlatego pod względem plonu znacznie przewyższa odmianę letnią.

Żyto ozime wysiewa się od połowy do końca września. Jak wszystkie zboża ozime uprawiane w Polsce, potrzebuje wernalizacji, czyli bodźca niskiej temperatury. W temperaturach od 0 do 5 ° C udana wernalizacja następuje po 30 – 50 dniach, a plon zbiera się w sierpniu. W przypadku żniw deszczowych istnieje ryzyko, że ziarna wykiełkują w kłosie, a zbiory będzie można wykorzystać tylko, jako ziarno paszowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz