Artykuł sponsorowany

Rodzaje i właściwości zdrowotne gorczycy

Rodzaje i właściwości zdrowotne gorczycy

Gorczyca jest rośliną, która znana była już starożytnym. Wykorzystywały ją między innymi ludy Sumeru, a także Grecy i Rzymianie. Współcześnie również ma swoich zwolenników, choć tylko część osób świadoma jest jej unikalnych zalet i pozytywnego wpływu na zdrowie. Spotykamy się z nią najczęściej w przypadku spożywania musztardy, jednak stosowana jest także jako przyprawa do mięs, marynat oraz jako naturalny konserwant.

Rodzaje gorczycy i jej pochodzenie

Gorczyca znana jest od stuleci, a jej pochodzenia upatruje się na ziemiach Europy praz Azji, choć współcześnie uprawia się ją przede wszystkim na Starym Kontynencie. Najpopularniejsze są trzy odmiany gorczycy:

  • biała,
  • czarna,
  • sarepska.

Różnią się one kolorem, właściwościami, a także smakiem, wszystkie zawierają jednak związek określany jako synapina, który uwalnia charakterystyczny, gorzki posmak.

Gorczyca biała

Najpopularniejszą odmianą jest gorczyca biała, która najlepiej rośnie na podłożach gliniasto-piaszczystych. Może ona służyć jako pasza dla zwierząt, a także w okresie późniejszym jako poplon w celu użyźnienia gleby. Pod względem działania leczniczego, odpowiada ona za pobudzenie perystaltyki jelit. Wszystko dzięki specjalnym olejkom, które działają pomocniczo, szczególnie przy trawieniu ciężkostrawnych posiłków. Działa także przy różnych dolegliwościach zapalnych, a także jako środek do płukania gardła.

Gorczyca czarna

Charakteryzuje się nieco większymi wymaganiami pod względem gleby, aniżeli odmiana biała. W jej przypadku konieczne są ziemie bogatsze w wapń, jest także bardziej wrażliwa na suszę i łatwiej atakują ją szkodniki. Ma zdecydowanie silniejsze działanie niż odmiana biała, dlatego stosuje się ją przede wszystkim w dziedzinie farmaceutyki, gdzie przy użyciu olejku gorczycowego wykonuje się plastry, a także rozgrzewające maści na skórę. W kulinariach stanowi tylko dodatek, przede wszystkim do produkcji bardziej wyrazistej wersji musztardy.

Gorczyca sarepska

Na ziemiach polskich przyjęła się jako roślina obcego pochodzenia. Kwitnie w okresie od czerwca do lipca, a owoce tej odmiany gorczycy na zdecydowanie dłuższy czas pozostają na roślinie. Nasiona mają również odczuwalnie bardziej gorzki posmak, przez co musztarda posiada typowy, charakterystyczny aromat. W cywilizacji Sumeru stosowana była jako remedium na zatrucia grzybiczne oraz jako sposób na uśmierzanie bólu. Jeszcze w średniowieczu, należała do jednych z droższych przypraw.

Jednym z najbardziej uznanych polskich producentów gorczycy jest firma Piast zlokalizowana w Dębnie, która w przemyśle działa od 1990 roku i oferuje klientom najwyższej jakości produkty i szybką dostawę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz