Artykuł sponsorowany

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie mieszkania

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie mieszkania

Zakup nowego mieszkania zawsze wiąże się z poważną inwestycją, dlatego większość nabywców zastanawia się dwa razy przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu. To niewątpliwie słuszne podejście i zwłaszcza młodzi ludzie, którzy po raz pierwszy inwestują w nieruchomość, skorzystają na ostrożności. Podpowiadamy, na co zwracać szczególną uwagę, aby mieć pewność, że twoje pieniądze są bezpieczne, a mieszkanie będzie dobrze ci służyć.

Od kogo kupujesz mieszkanie?

Znalazłeś wymarzone mieszkanie w idealnej lokalizacji. Jego wielkość i rozkład spełnia wszystkie twoje oczekiwania. Nic dziwnego, że chcesz jak najszybciej sfinalizować transakcję – lepiej by było, żeby nikt cię nie ubiegł. Jednak podejmowanie decyzji zbyt szybko nie zawsze się opłaca. Przed podpisaniem jakichkolwiek zobowiązań, warto przyjrzeć się bliżej drugiej stronie transakcji.

Zdecydowanie bezpieczniejsze z punktu widzenia nabywcy są transakcje na rynku pierwotnym niż wtórnym. Kupując mieszkanie od dewelopera, nabywca ma możliwość sprawdzić nie tylko to, kto jest rzeczywistym właścicielem lokalu, ale też zorientować się w opiniach na temat inwestora. W ten sposób można upewnić się, że realizacje budowlane danej spółki spełniają oczekiwania dotychczasowych nabywców.

Formalności przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania to oczywiście poważna transakcja, która powinna przybrać odpowiednią formę. W interesie nabywcy zawsze jest podpisanie umowy przedwstępnej. Taki dokument stanowi dla klienta ważne zabezpieczenie – podpowiada nasz rozmówca z krakowskiego Osiedla Botanika.

Kiedy może przydać się umowa przedwstępna? Na przykład w razie pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości podczas odbioru mieszkania. Również na tym etapie wskazane jest postępowanie wg konkretnych reguł. Odbiór mieszkania należy udokumentować protokołem. Na podstawie tego dokumentu nabywca może domagać się od dewelopera usunięcia ewentualnych niedociągnięć.

Mieszkanie na twoją kieszeń

W dzisiejszych czasach mało kto może pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Kredyt mieszkaniowy to najwygodniejszy sposób finansowania nieruchomości. Ubiegając się o taką pożyczkę, warto być uważnym. Znalezienie najbardziej korzystnego kredytu może wymagać porównania ofert kilku różnych banków. Dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w finansach, dobrym pomysłem jest sięgnięcie po pomoc doradcy kredytowego. Takie wsparcie oferują niektóre firmy deweloperskie.

Bez względu na to, czy planujesz zaciągnąć kredyt, czy kupujesz nowe mieszkanie za gotówkę, weź pod uwagę ewentualne dodatkowe koszty. A tych pewnie nie uda ci się uniknąć, jeśli kupujesz lokal na rynku wtórnym. Mieszkanie w starym budownictwie najprawdopodobniej będzie wymagało remontu, którego koszty mogą cię zaskoczyć. Między innymi dlatego rynek pierwotny często okazuje się tańszym wyborem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz