Artykuł sponsorowany

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Wynajem mieszkania to istotna decyzja, która wpływa na komfort naszego codziennego życia. Warto podejść do niego z rozwagą. Jeśli zbagatelizujemy ważne sygnały, nie sprawdzimy dokładnie warunków umowy Jakie pułapki na nas czyhają i co należy zrobić, aby ich uniknąć?

Wynajem komercyjny w Polsce dotyczy zaledwie 5% wszystkich mieszkań. To niewiele w porównaniu z naszymi zachodnimi sąsiadami, u których rynek nieruchomości jest znacznie bardziej rozwinięty. Styl życia młodych ludzi sprzyja jednak wzrostowi najmu mieszkań. Dotyczy to szczególnie dużych miast - ośrodków edukacyjnych, zasobnych w miejsca pracy. Wynajem mieszkania to sposób na szybsze usamodzielnienie się, jeśli nie stać nas od razu na zakup mieszkania. Młodym ludziom daje też poczucie niezależności, nie przywiązując ich na stałe do jednej lokalizacji.

Zweryfikuj ofertę

Jeśli planujesz wynajem mieszkania, zwłaszcza w dużym mieście, musisz się liczyć z tym, że czeka cię przeglądanie mnóstwa ofert. Chociaż mamy obecnie do dyspozycji sporo wygodnych narzędzi internetowych, które pozwalają przefiltrować oferty pod kątem naszych indywidualnych potrzeb, większość z nich konstruowana jest na tyle ogólnikowo, aby przyciągnąć jak największa rzesze zainteresowanych. Każdą z tych opcji należy później osobiście zweryfikować. Zdarza się, że rzeczywiste warunki w dużym stopniu rozmijają się z tym, co zostało opisane w ogłoszeniu. Jeśli nie możesz poświęcić tak dużo czasu na poszukiwania warto skorzystać z pomocy profesjonalistów z biura nieruchomości, którzy sprawdzą faktyczne warunki i umówią cię na spotkanie w lokalach, które faktycznie będą warte rozważenia.

Podpisz umowę

Doradcy z Dom-Styl Nieruchomości na Pojezierzu Drawskim przestrzegają, aby nie decydować się na wynajem bez podpisania stosownej umowy. Pamiętaj, że tylko ona może uchronić cię przed niedotrzymaniem ustaleń ze strony wynajmującego. Wszelkie ustne umowy, mimo że w świetle prawa również mając zobowiązującą moc, to w praktyce trudno jest je wyegzekwować. Rozwiązanie sporu w takiej sytuacji jest bardzo trudne, mamy słowo przeciwko słowu.

Zanim jednak podpiszesz umowę, sprawdź:

  • kto jest właścicielem mieszkania. Wynajmujący powinien pokazać ci akt własności lokalu.
  • jaki jest okres obowiązywania umowy i okres jej wypowiedzenia. Pamiętaj, że każdą umowę można negocjować, nie bój się wysunąć bardziej dogodnego dla siebie terminu.
  • warunki zwrotu wpłaconej kaucji.
  • zapisy, dotyczące wysokości i sposobów płatności za czynsz i media.
  • na kim ciąży obowiązek napraw i w jakim zakresie.

Sporządź protokół zdawczo-odbiorczy

Przy zawieraniu umowy należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, w którym opisany zostanie ogólny stan mieszkania i ewentualne uszkodzenia. Warto dołączyć do niego zdjęcia, wykonane tego samego dnia. Ustrzeże cię to przed ewentualnymi niesłusznymi zarzutami o zdewastowanie mieszkania i utratą kaucji. Protokół zdawczo-odbiorczy powinien zawierać też dokładne odczyty liczników, aby naliczane opłaty za media wynikały z faktycznego zużycia.

Ustal sposób działania w razie awarii

Nawet w najnowszym budynku mogą zdarzyć się awarie. Warto ustalić jasne zasady postępowania w takich wypadkach. Kto pokryje koszty napraw? Czy wynajmujący sam wzywa fachowca, czy może jego rola ma się ograniczyć do zgłoszenia problemu właścicielowi mieszkania? Warto też określić choćby umownie czas reakcji na zgłoszoną właścicielowi usterkę. Trudno funkcjonować kilka tygodni bez pralki czy sprawnej kuchenki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz