Materiał Partnera

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Okna to jeden z najważniejszych elementów każdego obiektu użytkowego – dostarczają odpowiednią ilość światła naturalnego, muszą też być szczelne i funkcjonalne. Nie bez znaczenia pozostaje estetyka, dlatego producenci okien proponują swoim klientom wiele rozwiązań. Przy zakupie stolarki do domu czy mieszkania warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry – jakie dokładnie?

Istotny wygląd, ale nie tylko

Jednym z parametrów wpływających na wygląd okna jest rodzaj zewnętrznej płaszczyzny skrzydła i ościeżnicy. Renomowani producenci okien proponują w tym zakresie trzy systemy: zlicowane, półzlicowane i niezlicowane. W pierwszym z nich kształtowniki są położone w tej samej płaszczyźnie, w pozostałych wariantach są one dwupłaszczyznowe. Z tego względu największą estetyką wyróżniają się profile zlicowane – dla osób, które wygląd stolarki uznają za priorytet, stanowią one doskonałe rozwiązanie. Warto również zwrócić uwagę na komory w oknach.

Stosowane w nowoczesnych profilach systemy wyposażane są w kilka komór – w dobrych, szczelnych oknach stosuje się ich aż osiem. Dzięki temu stolarka zapewnia maksymalną izolację termiczną, co z kolei przekłada się na oszczędności w zakresie zużycia energii cieplnej wykorzystywanej w domu czy mieszkaniu. Dystrybutorem tego typu okien jest FHU Centrum Dom – firma ta dla swoich klientów przygotowała wiele modeli, które sprawdzą się w każdym obiekcie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Szczelność przede wszystkim

Priorytetową wartością w przypadku okien jest ich szczelność. Muszą zapewniać optymalną izolację termiczną, dzięki czemu użytkownicy obiektów będą czuć się w nich komfortowo, a panujące wewnątrz warunki zapewnią oszczędności ze względu na niższe zużycie energii cieplnej. Warto zatem postawić na okna PCV z wysokiej jakości uszczelkami – dobrym rozwiązaniem są modele wciągane z EPDM w połączeniu ze środkową uszczelką. Taka budowa zapewnia nie tylko szczelność na wysokim poziomie, ale też wpływają na funkcjonalność. Mycie okien z uszczelką środkową ze względu na taki rodzaj konstrukcji jest łatwiejszy niż w przypadku uszczelki zewnętrznej.

Profile z odpowiednimi parametrami muszą być spasowane z właściwymi szybami. Również i na ten element warto zwrócić uwagę przy zakupie okien. Popularnym rozwiązaniem są szyby zespolone w pakiecie dwukomorowym lub trzykomorowym. Zapewniają one doskonałe warunki pod względem utrzymania ciepła w pomieszczeniu, jednak poszczególne ich właściwości mogą być dla klientów niezrozumiałe. Z tego względu warto zasięgnąć opinii specjalistów pracujących w renomowanych hurtowniach okien, którzy dysponują niezbędną wiedzą i doradzą wybór odpowiedniego rozwiązania.

Opracowanie:
Jędrzejów, Reymonta 21B
tel. 41 386 66 39
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz