Materiał Partnera

Na czym polegają konsultacje psychodietetyczne?

Na czym polegają konsultacje psychodietetyczne?

Złe nawyki żywieniowe prowadzą nie tylko do otyłości, ale także problemów ze zdrowiem. Wszechobecne, gotowe diety często pozwalają w krótkim czasie pozbyć się nadmiaru kilogramów, ale prowadzą do efektu jo-jo. Źle zbilansowany plan żywieniowy nie tylko nie dostarczy organizmowi potrzebnych składników odżywczy, ale także będzie trudny do zrealizowania. Najlepszym rozwiązaniem problemu ze złą dietą jest skorzystanie z usług psychodietetycznych.

Dla kogo jest psychodietetyka?

Częstym problemem osób przechodzących na dietę jest brak motywacji, szczególnie jeżeli mimo zmiany nawyków żywieniowych efekty są wciąż niezadowalające. Przyczyn można się doszukiwać nie tylko w źle opracowanym planie żywieniowym, ale także w sferze psychologicznej. Psychodietetyka jest dziedziną, która łączy w sobie pomoc dietetyczną z psychologiczną, aby szerzej zdiagnozować problemy z utrzymaniem właściwej wagi oraz motywacją. Chociaż psychodietetyka dla wielu osób może być pojęciem nowym to istnieje wiele profesjonalnych gabinetów, które świadczą takie usługi. Jedynym z nich jest Agnieszka Malinowska Gabinet Psychologiczno-dietetyczny, gdzie można dostać kompleksową pomoc z zakresu psychologii i dietetyki.

Jak pracuje psychodietetyk?

Każdy terapeuta ma inne metody pracy, dlatego trudno określić, która z nich jest najskuteczniejsza. Powinny one być dobrane do potrzeb każdego pacjenta, dlatego na pierwszej wizycie przeprowadzane są dokładne konsultacje mające na celu nakierować psychodietetyką na istotę problemu. Psychodietetyk skupia się na zrozumieniu potrzeb pacjenta oraz zdiagnozowaniu przyczyn, które mogą wpływać na trudności w utrzymaniu diety. Jego praca opiera się głównie na pomocy w:

  • zrozumieniu przyczyn złych nawyków żywieniowych,
  • znalezieniu motywacji i samokontroli w jedzeniu,
  • odreagowaniu trudnych przeżyć mogących mieć odbicie w złej diecie,
  • opracowaniu planu żywieniowego,
  • znalezieniu zamienników niezdrowego jedzenia.

Psychodietetyk powinien posiadać odpowiednie wykształcenie oraz kwalifikacje do pracy z pacjentami, aby móc nieść skuteczną pomoc nawet w trudnych przypadkach.

Kiedy warto zgłosić się do psychodietetyka?

Pomoc psychodietetyka może być konieczna, jeżeli mimo stosowanych diet, nie jesteśmy w stanie samodzielnie osiągnąć zamierzonego efektu. Powracający efekt jo- jo oraz brak widocznych rezultatów odchudzania powinny być sygnałem, że należy zwrócić się do specjalisty, który zdiagnozuje przyczyny problemu. Nie tylko opracuje on plan żywieniowy dostosowany do aktywności fizycznej i preferencji, ale także pomoże w zrozumieniu potrzeb organizmu oraz poprawi motywację do działania.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Mieszka I 56
tel. 604 625 894
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz