Wady i zalety diety jabłkowej. Ile można schudnąć?

Wady i zalety diety jabłkowej. Ile można schudnąć?

Jabłka należą do grupy wyjątkowo niskokalorycznych przekąsek, które dostarczają wiele witamin i minerałów. Ponadto ważnym składnikiem owoców jest błonnik pokarmowy przyspieszający metabolizm i poprawiający przemianę materii. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się dieta jabłkowa. Poznaj zasady oraz plusy i minusy tej kuracji odchudzającej. Sprawdź, jakich efektów można się spodziewać.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jabłka w diecie – właściwości

Duży spadek masy ciała w krótkim czasie to jeden z wielu pozytywnych efektów diety jabłkowej. Nic więc dziwnego, że mniej lub bardziej restrykcyjny jadłospis na bazie owoców jabłoni cieszy się coraz większą popularnością. Kuracja ma zarówno charakter odchudzający, jak i oczyszczający. Przez wielu dietetyków klinicznych uważana jest za niezastąpioną, jeśli chodzi o przyspieszenie metabolizmu czy też detoksykację organizmu.

Dlaczego jabłka w diecie są tak skuteczne? Przede wszystkim docenia się ich właściwości odżywcze. W składzie znajdziemy witaminy A, B, E, K i P oraz przede wszystkim dobrze przyswajalną witaminę C. Dostarczają również duże ilości potasu, żelaza, wapnia i fosforu. Owoce są bogatym źródłem antyoksydantów oraz błonnika, który usprawnia pracę jelit i poprawia przyswajalność ważnych składników mineralnych z pożywienia.

Poza zdrowotnymi właściwościami jabłek warto docenić również ich walory smakowe. W dość monotonnym jadłospisie możemy uwzględnić różne gatunki owoców – od słodkich odmian Ligol i Lobo, przez słodko-kwaśną Jonagold, aż po kwaśne Mekintosze i Antonówki. Dla samej diety ważna jest kaloryczność. W 100 gramach produktu bez gniazda nasiennego znajdziemy tylko 47 kalorii. Wartości będą zmieniać się wraz z obróbką np. jedna szklanka soku jabłkowego to ok. 100 kcal.         

Zasady diety jabłkowej

Zalecenia związane z dietą jabłkową mogą różnić się w zależności od wybranych źródeł. Istnieje podstawowe rozróżnienie na dwa warianty. W pierwszym jadłospis jest bardzo restrykcyjny i opiera się wyłącznie na jednym składniku, jakim jest jabłko, które można spożywać w różnych formach – duszonej, pieczonej czy też nawet w postaci soku. Kuracja może trwać maksymalnie trzy dni, a w każdym z nich należy spożyć do dwóch kilogramów owoców.

Drugi wariant diety z jabłek ma rozszerzony charakter. Owoce stanowią w tym przypadku tylko dodatek do spożywanych potraw. Należy jednak pamiętać, że posiłki nie mogą w tym czasie dostarczyć więcej niż 1000 kcal na dzień. Ze względu na mniejszą restrykcyjność, ta forma kuracji może potrwać do siedmiu dni. Większość osób decyduje się na opcje trzy i pięciodniowe.

Bez względu na rodzaj diety jabłkowej należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu – średnio 2 litry płynów w ciągu dnia. Poza tym przed wyborem odchudzającego jadłospisu należy zawsze konsultować decyzję z odpowiednim lekarzem. Podczas kuracji musimy stosować się do poniższych zaleceń:

  1. Przed rozpoczęciem diety z jabłek stopniowo ogranicz spożywane porcje. Postaw na warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo oraz kasze. Zmniejsz ilość soli w posiłkach oraz zrezygnuj z alkoholu, herbaty, kawy czy słodyczy.       
  2. Jedz jabłka ze skórkami, które zawierają najwięcej witamin, składników mineralnych i kwercetyny.
  3. Rozpoczynaj dzień od wypicia szklanki wody z dodatkiem posiadającego właściwości odchudzające octu jabłkowego.
  4. Nawadniaj organizm i wypijaj minimum 2 litry płynów dziennie. Unikaj mocnych napojów – postaw na owocowe i ziołowe herbaty.
  5. W przypadku złego samopoczucia, osłabienia i powtarzających się objawów przerwij dietę.   
  6. Po zakończeniu diety jabłkowej stopniowo wprowadzaj normalne posiłki, nie rezygnując ze spożywania owoców.

zasady diety jabłkowej

Dieta jabłkowa – plusy i minusy

Zapotrzebowanie dla większości kobiet oscyluje od 1800 do 2400 kcal na dobę. W przypadku mężczyzn średnią granicę stanowi 2500 kcal. Tymczasem według zasad diety jabłkowej, możemy maksymalnie dostarczyć organizmowi 1000 kalorii dziennie. Fakt ten sprawia, że z jednej strony kuracja przynosi bardzo szybko wymierne efekty, z drugiej zaś nie można jej stosować dłużej niż siedem dni.

Poza utratą zbędnych kilogramów możemy zauważyć również inne zalety diety z jabłek. Oparcie jadłospisu na owocach pozwala oczyścić organizm z toksyn i obniżyć poziom złego cholesterolu oraz wspomaga odporność czy zapobiega miażdżycy. Ponadto podczas kuracji można zauważyć poprawę wyglądu skóry czy lepsze samopoczucie. W tym czasie wzmaga się przemiana materii, minimalizuje problem zaparć i poprawia perystaltyka jelit.

Mimo powyższych argumentów opinie o diecie jabłkowej są jednoznaczne. Specjaliści odradzają wprowadzenie tak rygorystycznej formy żywienia ze względu na liczne przeciwskazania. Z kuracji powinny zrezygnować przede wszystkim osoby z chorobami przewodu pokarmowego. Jednakże jadłospis dostarcza zbyt małą ilość energii oraz nie zawiera wszystkich potrzebnych substancji do prawidłowego funkcjonowania organizmu również dla zdrowych osób.

zalety i wady diety jabłkowej

Przy wprowadzaniu restrykcyjnych diet musimy pamiętać, że krótkotrwałe obniżenie kaloryczności może prowadzić do wystąpienia efektu jo-jo. Warto więc włączyć jabłka do swojego jadłospisu, jednak należy pamiętać, że kuracja jabłkowa nie może być stosowana na dłuższą metę. Lepsze efekty odchudzające uzyskamy, stosując racjonalne żywienie i ujemny bilans kaloryczny.   

Zobacz też: naturalny sok jabłkowy – co warto o nim wiedzieć?

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz