Artykuł sponsorowany

Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej – o czym powinieneś wiedzieć?

Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej – o czym powinieneś wiedzieć?

Jesteś w trakcie zakupu pierwszego mieszkania w budynku wielorodzinnym? Chciałbyś poznać zasady członkostwa we wspólnocie mieszkaniowej? A może szukasz ogólnych informacji na temat wyboru zarządu, głosowania i kompetencji WM? Sprawdź, co na ten temat mówi ustawa o własności lokali, i w którym momencie właściciel mieszkania staje się członkiem wspólnoty.

Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli dysponujących lokalami wchodzącymi w skład budynku wielorodzinnego wraz z przylegającym do niego terenem. Powstaje ona automatycznie, gdy właściciel nieruchomości gruntownej wyodrębni pierwszy lokal mieszkalny i przeniesie jego własność na nabywcę. Co za tym idzie, o członkostwo nie trzeba się ubiegać – wystarczy podpisać akt notarialny zakupu lub darowizny nieruchomości. Kwestią kluczową jest powołanie zarządu wspólnoty i zdefiniowanie sposobu zarządzania nieruchomością wspólną. Polskie prawo przewiduje istnienie dwóch typów wspólnot – małej i dużej. Pierwsza, utworzona przez nie więcej niż trzy lokale, działa w myśl ustawy o własności lokali, niemniej zarząd nieruchomością odbywa się w oparciu o Kodeks cywilny i Kodeks postępowania cywilnego współwłasności. W przypadku wspólnoty dużej wymagany jest wybór jedno- lub kilkuosobowego zarządu. Biorąc pod uwagę, że zakres obowiązków bywa dość szeroki, coraz więcej wspólnot decyduje się na zatrudnienie zarządcy, np. z firmy Biznes Park.

Zebrania wspólnoty mieszkaniowej

Spotkania wspólnoty mieszkaniowej są zwyczajowo zwoływane przez zarząd. Wyjątkiem od tej reguły jest pierwsze zebranie organizacyjne, na którym członkowie wspólnoty wybierają zarząd, podejmują uchwały w sprawie wysokości opłat związanych z obsługą nieruchomości wspólnej, uchwalają status oraz regulamin wspólnoty. Oprócz tego konieczne jest uchwalenie planu gospodarczego na dany rok, zgłoszenie wspólnoty w urzędzie statystycznym, wyrobienie pieczątki oraz założenie konta bankowego wspólnoty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz