Materiał Partnera

Na czym polega śrutowanie?

Na czym polega śrutowanie?

Chociaż wiele osób słyszało o śrutowaniu, nie każdy wie, jak istotną rolę odgrywa ono w procesie obróbki. Ten wzmacniający, czyszczący zabieg może być wykonywany zarówno na małych, jak i na większych elementach wykonanych z metalu czy stali. Dalsze prace na konkretnym przedmiocie, takie jak np. jego malowanie, nie byłyby możliwe, gdyby nie śrutowanie. Na czym więc ono dokładnie polega i co warto o nim wiedzieć?

Śrutowanie – co to jest?

Ten proces technologiczny polega na oczyszczeniu danej powierzchni. Wpływ na ostateczny efekt mają przede wszystkim kąt strumienia, rodzaj ścierniwa, ciśnienie sprężonego powietrza i odległość dyszy od powierzchni. Śrutowanie skutecznie usuwa rdzę, farbę, stary lakier i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Dzięki temu powierzchnia zostaje dokładnie oczyszczona i przygotowana do wykonania dalszych niezbędnych prac.

Śrutowanie, chociaż jest porównywane do piaskowania, a nawet często z nim utożsamiane, znacznie szybciej pomaga wyczyścić nawierzchnię. Drobinki stalowe, które są stosowane podczas tego procesu, mają większą energię niż ścierniwa do piaskowania. W ten sposób dany element jest sprawnie przygotowany do dalszych czynności w tym malowania lub lakierowania. 

Warto wiedzieć, że zabieg śrutowania wzmacnia oczyszczane elementy. Jeśli do tego zostaną pokryte odpowiednią powłoką, uodpornią się na korozję i negatywne czynniki zewnętrzne. Pamiętaj jednak, by śrutowanie powierzyć profesjonalistom. Jako że jest to czasochłonny i złożony proces, lepiej zadbać o jego prawidłowe wykonanie.

Co jeszcze musisz wiedzieć o śrutowaniu?

Nie można zapomnieć o tym, by poddawany obróbce materiał wcześniej dokładnie przygotować. Jego powierzchnia musi być sucha, pozbawiona śladów tłuszczu, olejów i mokrych farb. Jeśli zaś przedmiot ma rozwarstwienia, odchodzące krawędzie czy inne wady, trzeba je najpierw wyeliminować.

Jak mówi specjalista z firmy Rewox, śrutowanie z powodzeniem jest stosowane w branżach odlewniczej, motoryzacyjnej, konstrukcyjnej i metalowej. Bez przeszkód można dzięki niemu oczyszczać elementy pojazdów, tym bardziej kolejowych i samolotowych. Śrutowanie odnajduje zastosowanie nawet w czyszczeniu najmniejszych części – w tym śrub.

Trzeba jednak pamiętać, by zawsze ten proces przeprowadzać w specjalnych pomieszczeniach, zwanych komorami. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo osób w otoczeniu, ale też ograniczenie zanieczyszczeń.

Śrutowanie jest nadzwyczaj cenione, gdyż usuwa wszelkiego typu zanieczyszczenia z przeróżnych elementów. Nie ingeruje przy tym w ich strukturę. Dlatego jest tak popularnym rozwiązaniem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz