Artykuł sponsorowany

Na czym polega remont kapitalny?

Na czym polega remont kapitalny?

Remont kapitalny z definicji oznacza przywrócenie obiektowi funkcjonalności pierwotnej. Inaczej mówiąc, jest to modernizacja, której celem jest podwyższenie właściwości eksploatacyjnych budynku. Zakres koniecznych prac w ramach remontu zawsze zależny jest od stanu faktycznego nieruchomości oraz stopnia ingerencji w pierwotny projekt.

Od czego zacząć remont kapitalny?

Harmonogram remontu kapitalnego pozwoli uporządkować kolejność poszczególnych prac oraz usprawnić cały proces. Niemniej jednak niektórych sytuacji awaryjnych nie da się przewidzieć ani się na nie przygotować, dlatego plan remontu powinien być dość ogólny.

Na samym początku remontu należy osuszyć ściany i odbudować hydroizolację. Kolejny krok to prace wyburzeniowe, na przykład demontaż ścianek działkowych lub konstrukcji dachu. Następnie można przejść do budowy dodatkowego piętra lub garażu, wzmacniania stropów i dobudowy schodów. Etap ten wieńczy montaż nowego pokrycia dachowego i stolarki okiennej.

Kolejnym krokiem są prace związane z ociepleniem budynku i wykończeniem elewacji oraz wymianą instalacji elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej. Gdy armatura jest gotowa, można przystąpić do wykonywania wylewek i tynków, pod którymi nieestetyczne rury zostaną zamaskowane.

Ostatni etap to prace wykończeniowe, czyli malowanie ścian, układanie podłóg i glazury, a także urządzeń grzewczych i sanitarnych. Zakres prac jest dość obszerny i praktycznie niemożliwy do wykonania we własnym zakresie. Planując remont, warto poszukać podwykonawcy i zarezerwować termin z wyprzedzeniem. Remonty kapitalne na terenie Szczecina wykonuje firma BUDOM.

Planowanie i organizacja prac remontowych

Podstawą wszystkich prac budowlanych jest dobre planowanie. Nie inaczej jest w przypadku remontu. A zatem przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac remontowych konieczne jest ustalenie zakresu robót i kolejności poszczególnych etapów, tak aby modernizacja przebiegła szybko i sprawnie.

Wspomniana wcześniej firma budowlana ze Szczecina oferuje obszerny zakres usług, co w przypadku remontu kapitalnego jest kluczowe. Generalny remont to okazja do wprowadzenia znaczących zmian w budynku oraz unowocześnienia przestarzałych rozwiązań. Co do zasady remont kapitalny może trwać wiele miesięcy – wszystko bowiem zależne jest od zakresu koniecznych prac i stanu technicznego budynku. Niemniej jednak prace na zewnątrz, takie jak wymiana dachu, izolacja fundamentów czy też ocieplenie ścian powinno się wykonywać w miesiącach suchych i ciepłych. Natomiast na jesień i zimę można przełożyć wszystkie prace wewnątrz.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz