Artykuł sponsorowany

Na czym polega frezowanie kominów?

Na czym polega frezowanie kominów?

Każdy, kto korzysta z ogrzewania centralnego, musi w odpowiedni sposób zadbać o swój komin. Przede wszystkim należy go regularnie czyścić i poddawać przeglądom technicznym. Zanieczyszczony przewód kominowy stwarza duże niebezpieczeństwo dla domowników. Brak drożności zaburza bowiem prawidłową cyrkulację powietrza i grozi cofaniem się toksycznych spalin. Czym jest frezowanie komina i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Jak wygląda frezowanie komina?

Frezowanie komina polega na mechanicznym rozwiercaniu przewodu kominowego przy pomocy urządzeń szlifujących. Jest to metoda całkowicie nieinwazyjna, a więc nie wiąże się z koniecznością rozbierania elementów konstrukcyjnych budynku. Frez przesuwa się we wnętrzu komina i usuwa nagromadzone w nim zanieczyszczenia. Fachowcy zabezpieczają wszystkie otwory przewodu kominowego.

Domownicy nie muszą martwić się, że sadza i brudzący pył przedostaną się do domu i wymuszą gruntowane sprzątanie. Wszelkie zanieczyszczenia zostają usunięte i zutylizowane przez firmę świadczącą usługi kominiarskie. Efektem frezowania komina jest jego całkowite udrożnienie oraz zwiększenie powierzchni. Po wykonaniu takiej usługi fachowcy montują wewnątrz przewodu wkład kominowy. Dobiera się go odpowiednio do potrzeb danego budynku i jego mieszkańców. Zwykle stosuje się wkłady metalowe lub ceramiczne.

Kiedy należy zastosować frezowanie komina?

Jak informuje specjalista z firmy Rafmar PUH – frezowanie komina jest konieczne, kiedy jest on nieszczelny, a inwestor nie ma możliwości przebudowy instalacji odprowadzającej dym z budynku. Rozwiercanie prowadzi do poprawy stanu technicznego przewodu kominowego, przy czym ingeruje tylko w jego wewnętrzną część. Jest to jeden z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów na przeprowadzenie modernizacji komina.

Z usługi tej warto skorzystać także w sytuacji, kiedy przekrój przewodu jest zbyt mały w stosunku do mocy pieca grzewczego. Inwestorzy coraz częściej decydują się na wymianę kotła w starych budynkach. Nowoczesne piece mają lepsze parametry techniczne i są bardziej wydajne. Pozostawienie komina w stanie sprzed wymiany kotła, nie gwarantuje sprawnego odpływu spalin.

Frezowanie komina trzeba przeprowadzić także wtedy, kiedy w jego wnętrzu pojawią się charakterystyczne wykwity. Świadczą one o tym, że kondensat zaczyna wnikać w elementy konstrukcyjne budynku. Ponadto rozwiercanie przewodu kominowego należy wykonać w sytuacji, kiedy w domu wyczuwalny jest zapach dymu. Wdychanie spalin może spowodować utratę zdrowia lub nawet życia mieszkańców.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz