Artykuł sponsorowany

Jak i dlaczego należy dbać o czystość komina?

Jak i dlaczego należy dbać o czystość komina?

Komin stanowi integralną część każdego budynku. Pełni on niezwykle istotną funkcję, ponieważ odpowiada za jakość powietrza wewnątrz,  odprowadzanie dymu i spalin oraz bezpieczeństwo pożarowe. Aby spełniał swoje zadania, powinien być odpowiednio wysoki, solidnie zbudowany, szczelny oraz przystosowany do spalania różnych paliw, a przede wszystkim czysty i drożny.  Sprawdź dlaczego.

Czysty komin - gwarancja bezpieczeństwa

Obowiązkiem właściciela każdego budynku jest dbanie o czystość i drożność przewodów kominowych. Komin zapchany sadzą, jest jak bomba z opóźnionym zapłonem i stanowi zagrożenie dla całej rodziny. Regularne dbanie o jego stan oraz czystość jest niezmiernie ważne dla bezpieczeństwa naszego domu, a przede wszystkim nas samych. Niewyczyszczone po sezonie grzewczym sadze, zalegające w przewodzie kominowym mogą się zapalić. Jak tłumaczą fachowcy ze Spółdzielni Pracy Kominiarzy w Poznaniu, taki pożar jest bardzo trudny do ugaszenia, ponieważ komina nie można zalać wodą. Do walki z ogniem stosuje się specjalny proszek. Rozgrzana sadza może spowodować pęknięcie komina, a to może z kolei doprowadzić do rozprzestrzenienia się ognia. Ponadto, emitowane są szkodliwe substancje oraz dwutlenek węgla, którego duże stężenie w powietrzu może doprowadzić do śmierci. Z tego powodu, szukając oszczędności w domowym budżecie, nie powinniśmy rezygnować z czyszczenia komina przez fachowców. Uchylanie się od tego to dosłownie i w przenośni igranie z ogniem. 

Jak dbać o czystość komina?

Czyszczenie komina jest trudną i odpowiedzialną czynnością, którą należy pozostawić fachowcom. Udrażnianie przewodów kominowych wymaga odpowiedniej wiedzy, kwalifikacji i sprzętu. Należy pamiętać, że częstotliwość czyszczenia komina zależy od rodzaju paliwa, jakie stosujemy. W przypadku palenisk, opalanych paliwem stałym, konserwacja przewodów kominowych powinna się odbywać raz na 3 miesiące. Natomiast przy użyciu paliwa płynnego i gazowego raz na sześć miesięcy. Prowadząc zakład zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych bierzemy odpowiedzialność za wiele ludzi, kładąc na szali ich życie i zdrowie, dlatego konserwacja przewodów kominowych w takich miejscach powinna odbywać się, co najmniej, raz w miesiącu. Regularne czyszczenie komina oraz sprawdzanie szczelności wewnętrznej instalacji gazowej stanowi gwarancję bezpieczeństwa i spokoju. Po przeprowadzonej kontroli technicznej oraz czyszczeniu otrzymamy dokument potwierdzający wykonanie czynności oraz potwierdzenie zakresu wykonanych pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz