Artykuł sponsorowany

Na czym polega ewidencja ryczałtowa?

Na czym polega ewidencja ryczałtowa?

Ewidencja ryczałtowa jest niezwykle korzystna dla wielu przedsiębiorców. Ta forma rozliczenia z urzędem skarbowym zobowiązuje do prowadzenia rejestru przychodu. Dotyczy ona przede wszystkim osób fizycznych, mających działalność gospodarczą, jak i spółki cywilne i jawne. Mowa więc między innymi o budowlańcach, stomatologach, psychologach – i nie tylko. Na czym dokładnie polega ten rodzaj ewidencji?

Ewidencja ryczałtowa – co to jest?

Ewidencja ryczałtowa jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy mają wysokie przychody i jednocześnie ponoszą niskie koszty działalności. Tę formę rozliczenia trzeba prowadzić oddzielnie dla każdego roku z podziałem na miesiące. Z ewidencji tego typu korzystają głównie właściciele punktów gastronomicznych, budowlańcy i przedstawiciele wolnych zawodów. Na podstawie wykonywanego zawodu określana jest stopa oprocentowania – w tym od 3% do 20%.

Niewątpliwą zaletą ewidencji ryczałtowej jest uproszczona księgowość. Podatnik nie musi prowadzić księgi przychodów i rozchodów. Nie może on uwzględniać w rozliczeniach kosztów uzyskania przychodu, może jednak dokonywać od niego odliczenia.

Ewidencję prowadzi się w sposób niewadliwy i rzetelny. Oznacza to, że musi być zgodna z zaleceniami Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych [1]. Jak więc wygląda to w praktyce?

Jak prowadzić ewidencję ryczałtową?

Ewidencja prowadzona rzetelnie oznacza, iż musi odzwierciedlać rzeczywisty stan gospodarczy. Najlepiej, by ją prowadzić w tabeli podobnej do tej w księdze przychodów i rozchodów w uproszczonej formie. Oczywiście nie musi to być wersja papierowa. Obecnie na rynku jest mnóstwo programów komputerowych, które bardzo ułatwiają tę czynność.

Nie da się jednak ukryć, że prowadzenie ewidencji bywa trudne i czasochłonne. Dlatego wiele firm korzysta z usług biur rachunkowych, takich jak Biuro Rachunkowe „Atalanta”, które oferuje szereg usług. Należy do nich nie tylko księgowanie dokumentów do ewidencji przychodów czy wyliczanie zaliczek podatku dochodowego. Są to też:

  • prowadzenie ewidencji środków trwałych,
  • sporządzanie rocznego zeznania podatkowego,
  • przekazywanie zeznania do urzędu,
  • prowadzenie dokumentacji i rozliczeń ZUS przedsiębiorcy.

Ponadto biura rachunkowe tego typu zajmują się nawet likwidacją i zakładaniem działalności oraz fachowym doradztwem w wielu podatkowych dziedzinach. Dzięki temu Ty możesz się zająć swoim biznesem, a profesjonaliści Twoją księgowością. Jest to ogromne zaoszczędzenie czasu i wyeliminowanie błędów, które mogą skutkować prawnymi nieprzyjemnościami.

 

 

[1] http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20140000701

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz