Artykuł sponsorowany

Na czym polega cięcie laserem i jakie są zalety tej metody?

Na czym polega cięcie laserem i jakie są zalety tej metody?
Cięcie laserem to proces, który pozwala modyfikować różnego rodzaju materiały metalowe i niemetalowe. Umożliwia urzeczywistnianie projektów, które w przeszłości uważano za niewykonalne. Gwarantuje on niezwykłą precyzję oraz wysoką jakość w wycinaniu nawet najbardziej skomplikowanych elementów. Chcesz dowiedzieć się, na czym dokładnie polega cięcie laserem? Gdzie wykorzystuje się tę metodę? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Na czym polega technika cięcia laserowego?

Do laserowego cięcia blach wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia wyposażone w wiązkę lasera, które są w stanie wykonać bardzo dokładne cięcie na powierzchni arkusza blachy o różnych parametrach. Najlepszy efekt uzyskuje się w przypadku metalu o grubości do 30 mm, jednakże wszystko zależy od stopnia i rodzaju zaawansowania maszyny. 
Cięcie laserem odbywa się w zupełności w sposób zautomatyzowany, dlatego pozwala na precyzyjną obróbkę z idealną powtarzalnością. Metoda przydaje się w wielu sektorach przemysłu, między innymi w branży produkcyjnej, motoryzacyjnej lub wnętrzarskiej. Fachowa, doświadczona firma zajmująca się laserowym cięciem, taka jak Kaizen Steel, zapewnia indywidualne podejście do każdego klienta i dopasowuje metodę cięcia do jego wymogów.

Jakie są sposoby cięcia laserem?

Gdy zdecydujemy się na cięcie laserowe, musimy pamiętać, aby dobrać właściwą metodę do rodzaju materiału, który zostanie poddany obróbce. Wyróżnia się następujące sposoby cięcia laserem:
  • Odparowanie – w tym przypadku wiązka lasera doprowadza materiał do temperatury wrzenia, co sprawia, że zmienia on stan skupienia i odparowuje.
  • Wypalanie –  materiał ulega spaleniu, a stopiona część jest wydmuchiwana.
  • Wydmuchiwanie i stapianie materiału – na początku dochodzi do stopienia materiału przy użyciu wiązki lasera, a na koniec do wydmuchania go za pomocą gazu.

Jakie są zalety cięcia laserowego?

Cięcie laserowe ma wiele zalet. Jedną z nich jest duża prędkość cięcia przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej precyzji działań. Dzięki dokładności powierzchnia cięcia pozostaje gładka i czysta, co eliminuje konieczność wdrażania kolejnego etapu obróbki. W trakcie cięcia laserem nie dochodzi do zużywania narzędzi, cały proces jest bezdotykowy. Do tego trzeba dodać, że jest to doskonała metoda w przypadku produkcji prototypowej. Dzięki procesowi cięcia możemy dokonać obróbki laserowej praktycznie każdego materiału.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz