Materiał Partnera

Jakie czynności wchodzą w zakres profesjonalnej obróbki metalu?

Jakie czynności wchodzą w zakres profesjonalnej obróbki metalu?
Frezowanie, cięcie i grawerowanie to trzy najważniejsze usługi, które świadczą firmy zajmujące się profesjonalną obróbką metalu. Dzięki nim można uzyskać produkt, który jest stworzony z precyzją i dbałością o nawet najmniejszy szczegół. Na czym dokładnie polegają usługi, jakie są ich największe zalety i gdzie można znaleźć przedsiębiorstwo, które zajmie się ich kompleksowym wykonaniem?

Frezowanie

Frezowanie jest jednym z rodzajów obróbki skrawaniem. Dzięki niemu można uzyskać perfekcyjnie obrobiony przedmiot. Proces frezowania to mechanizm stosunkowo łatwy – narzędzie wykonuje ruch obrotowy i posuwowy, a obrabiany przedmiot jedynie posuwowy. Metoda ta jest stosowana nie tylko w przypadku metalu, ale także innych materiałów, na przykład tworzywa sztucznego lub drewna. Doskonale nadaje się do obrabiania przedmiotów o różnych wielkościach – od dużych aż po te naprawdę niewielkie.

Rodzaje frezowania:

  • Podział ze względu na rozmieszczenie ostrzy – kształtowe, walcowe.
  • Podział ze względu na poruszanie się ostrzy – współbieżne, przeciwbieżne.

Podczas frezowania współbieżnego przedmiot i ostrze frezarki poruszają się w tym samym kierunku, natomiast w czasie frezowania przeciwbieżnego w różnych. Proces odbywa się na obrabiarce CNC lub niezależnej frezarce.

Cięcie laserem

Oprócz frezowania niezwykle ważnym etapem obróbki metalu jest cięcie laserem, które od wielu lat świadczą profesjonalne firmy. Z powodzeniem zastąpiło ono cięcie przy użyciu klasycznych metod, wykorzystujących standardowe ostrza. Cienka wiązka lasera nie powoduje straty materiału, a krawędzie obrabianego przedmiotu są gładkie, dobrze wykończone i perfekcyjnie równe. To właśnie precyzja jest największą zaletą laserowego cięcia metalu i pozwala na zrealizowanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów.

Grawerowanie

Jednym z  ostatnich etapów obróbki metalu jest grawerowanie, czyli naniesienie na powierzchnię obrabianego przedmiotu indywidualnych motywów. Służy ono do oznaczenia artykułów i dodania informacji o produkcie (numer serii, ostrzeżenia, instrukcje) lub ich spersonalizowania, czyli dodania nazwy firmy, logo sloganu itd. Grawerowanie laserowe z powodzeniem zastąpiło klasyczne metody, gdyż jest nie tylko dokładniejsze, ale także o wiele szybsze. Uzyskany grawerunek jest niezwykle trwały i odporny na ścieranie, przy czym nie dochodzi do wyraźnego uszkodzenia powierzchni – co ma miejsce w przypadku grawerowania przy pomocy rylca.

Profesjonalną obróbkę metalu (w tym frezowanie, cięcie i grawerowanie) oferuje między innymi firma AFD3D, której siedziba znajduje się w Wałbrzychu na terenie województwa dolnośląskiego. Sposoby obróbki są zawsze dopasowane do indywidualnych zamówień klienta i właściwości obrabianego materiału.

Opracowanie:
Wałbrzych, Baczyńskiego 40
tel. 600 187 365
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz