Materiał Partnera

Na czym polega badanie wzroku?

Na czym polega badanie wzroku?

Wzrok należy badać regularnie. Tylko dzięki systematycznym badaniom, możemy mieć pewność, że nasze oczy są zdrowe. Przed wizytą u okulisty, warto przeczytać, na czym polega cała procedura badania wzroku. Sprawdź, jak wygląda badanie i u kogo najlepiej je wykonać. Dowiedz się, czym jest tonometria i czy ten rodzaj badania jest ci potrzebny. Nie daj się zaskoczyć.

Optyk czy okulista – u kogo wykonać badanie?

Podstawowe badanie wykonujemy zazwyczaj w salonie optycznym u optyka. Tak dzieje się, jeżeli chcemy dobrać odpowiednie okulary. Wzrok bada się refraktometrem automatycznym. Aby dobrać okulary, wykorzystuje się tablicę Snellena.

Optyk nie wystarczy w przypadku, kiedy mamy różnego rodzaju zaburzenia wzroku czy odczuwamy ból oka. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u okulisty. Tylko on jest nam w stanie powiedzieć, co wydarzyło się z naszym narządem wzroku i przeprowadzić specjalistyczne badania takie jak usg gałki ocznej czy badanie dna oka przy pomocy wziernika.

Jak wygląda badanie wzroku?

Ważną częścią badania wzroku jest wywiad. Lekarz powinien zapytać o ogólny stan zdrowia i o leki, jakie przyjmujesz. Powinien się także dowiedzieć, czy w rodzinie występują choroby oczu. Taka wiedza może okazać się kluczowa – wyjaśnia specjalista z Nemezis.

Najbardziej podstawowe badanie oka ma na celu ocenić ostrość widzenia. W tym badaniu wykorzystuje się tablicę Snellena – znajduje się na niej jedenaście rzędów znaków. W każdym kolejnym rzędzie wielkość znaków jest mniejsza. Pacjent musi odczytać kolejne litery z tablicy. Na tej podstawie można wiele ocenić.

Komputerowe badanie wzroku wykonywane autorefraktometrem umożliwia ocenę krzywizny rogówki oka. Dzięki temu można określić wartości wady sferycznej i występowanie astygmatyzmu.  Pacjent musi patrzeć na oddalony przedmiot przez mały otwór – raz jednym, a raz drugim okiem. Badanie trwa kilka sekund i jest bezbolesne. Do oka wpuszcza się wiązki promieni podczerwonych.

Badanie dna oka pomaga rozpoznać dużą liczbę chorób oka. Możliwa jest diagnostyka jaskry, stanów zapalnych czy choroby plamki ocznej.

Czym jest tonometria?

Tonometria to nic innego jak badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Badanie te robi się rutynowo i jest ono bardzo ważne. Nadciśnienie występujące w gałce ocznej może być oznaką poważnych chorób, na przykład jaskry.

Badanie nie należy do przyjemnych. Niezbędne jest dotknięcie tonometrem gałki ocznej. Przed badaniem oczy zostają znieczulone specjalnymi kroplami, co zdecydowanie zmniejsza dyskomfort.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz