Materiał Partnera

Charakterystyka okularów przeciwsłonecznych.

Charakterystyka okularów przeciwsłonecznych.
Spośród wszystkich zmysłów wzrok odgrywa najistotniejszą rolę w naszym życiu – dlatego wymaga szczególnej troski i starannej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Szczególnie niebezpieczna jest dla niego długa ekspozycja na silne promieniowane ultrafioletowe, którego źródłem jest Słońce. Dla ochrony przed nimi powinniśmy wyposażyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Przydają się one nie tylko latem.

Zadania okularów przeciwsłonecznych

Powszechnym błędem jest przekonanie, że okulary przeciwsłoneczne to akcesorium, którego zadaniem jest wyłącznie poprawa naszego komfortu widzenia w czasie lata i bardzo słonecznych dni. W rzeczywistości jednak ich rola jest dużo bardziej istotna, bowiem chronią one oko przed promieniowaniem ultrafioletowym. Promieniowanie w zależności od długości fali dzielimy na UVA, UVB oraz UVC – najgroźniejsza dla oka są dwa pierwsze, o długości fali powyżej 290 nanometrów. Zbyt intensywna i długotrwała ekspozycja oka na promieniowanie może być przyczyną powstawania i rozwoju licznych schorzeń przednich części oka, czyli rogówki i soczewki – między innymi jaskry, skrzydlika czy zwyrodnienia plamki żółtej. Kolejna kwestia, w której wiele osób żywi błędne przekonanie jest, że promieniowanie dosięga nas tylko w słoneczne dni i tylko przy bezpośredniej ekspozycji. W rzeczywistości promieniowanie w mniejszym stopniu dosięga nas również w pochmurne dni i nie tylko wtedy, gdy patrzymy w słońce – promieniowanie, podobnie jak światło jest odbijane od elementów znajdujących się w naszym otoczeniu, a szczególnie intensywnie od białych, połyskujących powierzchni, np. tafli wody, warstwy śniegu, okien i karoserii samochodowych. Dlatego okulary przydadzą nam się przez cały rok i przy każdej pogodzie.

Filtr

Istotną kwestią przy wyborze okularów przeciwsłonecznych jest posiadany przez nie filtr – informacje o nim umieszczane są zazwyczaj po wewnętrznej stronie zauszników bądź na naklejkach umieszczanych szybkach. Im wyższy liczba filtra, tym skuteczniej szkła okularów odcinają szkodliwe promieniowanie. Niemniej należy pamiętać, że sama informacja na okularach nie gwarantuje, że faktycznie posiadają one wspomniane zabezpieczenie – jeśli zależy nam na prawdziwej ochronie oka powinniśmy wybierać wyłącznie akcesoria posiadające stosowne certyfikaty. Znajdziemy jest w profesjonalnych salonach optycznych, takich jak OpticDesign.  

Kształt i kolor soczewek

Aby soczewki okularów przeciwsłonecznych były w stanie zapewnić nam ochronę muszą nie tylko posiadać filtry, ale również być odpowiednio ukształtowane, żeby szczelnie zakrywały całe oko i jego okolice. Złym wyborem są wąskie okulary, które co prawda dobrze wyglądają i podkreślają kształt twarzy, ale nie zapewniają tak dobrze ochrony jak okulary o większych szkłach. Druga kwestia to kolor szkieł, który ma wpływ na jakość widzenia. Przykładowo okulary pomarańczowe świetnie nadają się na pochmurne dni, ponieważ poprawiają kontrast, natomiast okulary szare nie zmieniają postrzeganie kolorów i nie wpływają na ocenę odległości, dlatego świetnie spisują się w czasie jazdy samochodem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz