Artykuł sponsorowany

Na czym polega angiografia?

Na czym polega angiografia?

Współczesne metody diagnostyczne pozwalają sprawdzić poprawność działania nawet najdrobniejszych naczyń krwionośnych.  Taką metodą jest angiografia. Zwana inaczej arteriografią polega na wstrzyknięciu do krwiobiegu kontrastu, który nie przepuszcza promieni rentgenowskich, pozwalając na wizualizowanie naczyń krwionośnych, tętnic i komór serca. Niezwykłe, prawda?

Jak się wykonuje angiografię?

Angiografię wykonuje się w celu zobrazowania układu krwionośnego człowieka, u którego podejrzewa się występowanie określonego schorzenia. Angiografia jest metodą diagnostyczną wykorzystywaną m.in. w okulistyce – informuje specjalista ze Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego we Wrocławiu.

Badanie to polega na wstrzyknięciu kontrastu, który rozchodzi się po krwiobiegu i pozwala zdiagnozować chorobę wieńcową, tętniaka lub inną zagrażającą życiu pacjenta bombę w ciele. Klasyczna angiografia polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich po podaniu kontrastu. O wiele lepsze efekty przynosi badanie z zastosowaniem tomografii komputerowej. Pozwala na zdiagnozowanie upośledzenia krążenia w mózgu. Badanie to potwierdza diagnozę np. udaru krwotocznego, które powstaje w wyniku pęknięcia tętniaka. Badanie to pozwala umiejscowić źródło problemu, przy tętniakach nienaruszonych pozwala określić ryzyko operacji. Natomiast angiografia metodą rezonansu magnetycznego jest mniej dokładne niż tomografia komputerowa, ponieważ nie wykorzystuje kontrastu, ale również pozwala znaleźć źródło incydentu naczyniowego. W celu wykluczenia chorób oczu wykonuje się angiografię indocyjanidową, która pozwala na dokładne zbadanie naczyń krwionośnych wewnątrz struktur oka.

Angiografia indocyjanidowa

Badanie to polega na podaniu kontrastu do siatkówki oka i następnie wykonaniu serii zdjęć w odpowiednich odstępach czasu. Angiografia indocyjanidowa (w skrócie ICG) to obrazowe badania siatkówki, naczyniówki i tęczówki oka. Pozwala wykryć guzy i choroby zapalne naczyniówki i siatkówki, a także diagnozować nowotwórstwo naczyniowe podsiatkówkowe w wysiękowej postaci AMD. Badanie nie boli, trwa ok. 20 minut i wymaga od pacjenta nieruchomego wpatrywania się punkt, co umożliwi wykonanie zdjęcia. W dobrych placówkach wynik wraz ze szczegółowym opisem można otrzymać tego samego dnia. Jeśli otrzymałeś skierowanie na angiografię indocyjanidową, pamiętaj, aby w przeddzień badania nie pić alkoholu. Pij dużo innych płynów, które szybciej wypłuczą kontrast z organizmu. Przed badaniem zjedz lekki posiłek, ciężki i tłusty mógłby wywołać mdłości po podaniu kontrastu. Co prawda badanie trwa ok. 20 minut, ale zarezerwuj sobie na nie więcej czasu. Personel medyczny może poprosić Cię na wszelki wypadek o pozostanie na terenie placówki przez kolejne 15 minut, żeby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz