Artykuł sponsorowany

Rodzaje szkieł okularowych

Rodzaje szkieł okularowych
Soczewki  okularowe podzielić można na soczewki mineralne wykonane ze szkła i soczewki organiczne wykonane z tworzywa sztucznego czy plastiku. Jednak to te drugie uznawane są za lżejsze i jednocześnie bardziej odporne na stłuszczenia. Ponadto można je dodatkowo uszlachetniać za pomocą powłoki fotochromowej czy utwardzającej i antyrefleksyjnej.

Powłoka utwardzająca

Powłoka utwardzająca nakładana jest wyłącznie na soczewki organiczne. Dzięki niej soczewki są odporne na zatarcia i zarysowania wszelkiego rodzaju. Taka powłoka przedłuża żywotność soczewki i znacznie ułatwia jej czyszczenie z uwagi na znaczną twardość. Powłoka antyrefleksyjna z kolei eliminuje niepożądane zjawisko odbicia światła. Tym samym zapewnia lepszy komfort widzenia za sprawą minimalizacji szumów informacyjnych takich jak mgiełki. W takich soczewkach widzi się lepiej i z mniejszym nakładem pracy  mózgu i oczu. Takie soczewki sprawdzają się doskonale podczas pracy przed komputerem czy jazdy samochodem. Dodatkowo powłoka antyrefleksyjna zapewnia soczewce dobrą przejrzystość. Znajdująca się na jej powierzchni warstwa hydrofobowe znacznie poprawia odporność na zaparowanie. Kolejnym rodzajem szkieł okularowych są soczewki fotochromowe, które w zależności od ilości promieniowania ultrafioletowego automatycznie zmieniają kolorystykę. W ten sposób pozwalają na korzystanie z jednych okularów wewnątrz budynków, jak i poza nimi. Reagują na promieniowanie UV tylko wtedy, gdy są na niego wystawione. Tego rodzaju szkła okularowe znajdziemy w ofercie dobrych salonów, takich jak Salon optyczny Janusza Kosińskiego.

Soczewki indeksowane

Obecnie coraz więcej osób stawia na soczewki estetyczne, a jednocześnie lekkie i cienkie. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup soczewek indeksowanych. Indeks w przypadku soczewek okularowych to nic innego jak współczynnik załamania światła. Im indeks jest wyższy, tym soczewka jest cieńsza. Do wyboru są indeksy od 1,5 (standardowy) do 1,67.  Obecnie szkła okularowe wykonane z tworzywa sztucznego praktycznie wyparły z rynku soczewki wykonane z klasycznego szkła, a więc mineralnego krzemianu. Te drugie stanowią jedynie 10% rynku okularów. W kolejnych latach ich liczba będzie systematycznie maleć. Pod względem zdolności optycznej szkła organiczne i szklane w zasadzie ze sobą nie konkurują, jednak szkła z tworzyw sztucznych mają sporo zalet: przede wszystkim są bardzo lekkie, a przy okazji można w ich przypadku stosować różnego rodzaju powłoki. Dlatego zdecydowanie warto rozważyć ich zakup.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz