Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru opon używanych?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru opon używanych?

Konieczność wymiany opon niejednokrotnie zaskakuje kierowców, tak samo jak zmienność warunków atmosferycznych. Wymaga to zazwyczaj pogodzenia kwestii finansów oraz bezpieczeństwa. Warto jednak zwrócić uwagę na ofertę opon z rynku wtórnego. Często okazuje się, że ogumienie użytkowane przez cały sezon nie ma widocznych jakichkolwiek śladów zużycia, a z drugiej strony jest o wiele tańsze od nowych modeli.

Stan bieżnika ujawni historię opon

Wiele o stanie opon mówi wygląd bieżnika. Warto przyjrzeć się jego rzeźbie, na ile linie oraz kanały bieżnika są rozmazane i zatarte. Nie należy kupować opon, na których widoczne są pęknięcia oraz pęcherze. Są to oznaki wysokiego stopnia eksploatacji ogumienia. Stan bieżnika wiele przesądza o samym bezpieczeństwie jazdy, ponieważ decyduje o przyczepności oraz odporności na śliskie i nierówne nawierzchnie, co podkreślają mechanicy z zakładu Motoqznia

Skład mieszanki gumowej i jego wpływ na bezpieczeństwo jazdy

Podczas poszukiwania opon należy zwrócić uwagę na skład mieszanki gumowej. Na rynku wtórnym można znaleźć opony wykonane z gumy zawierającej dużą zawartość krzemionki. Pozwala to na zachowanie odpowiedniej elastyczności opon, bez względu temperaturę i porę roku.

Zwiększenie stabilności i przyczepności

Poszukując opon warto znaleźć takie, które posiadają zabezpieczenia przeciwko aqualplanningowi, czyli zatrzymywaniu wody w kanałach bieżnika, przez co mogą prowadzić do zmniejszenia przyczepności, wpadania w poślizg i efektywnego hamowania. Ważne jest to zwłaszcza w czasie, kiedy na jezdni znajduje się dużo błota pośniegowego i wilgoci. Również jeśli chodzi o opony używane, można znaleźć szeroką ofertę takich modeli.

Dobrze wybrane opony sposobem na mniejsze koszty

Należy również wziąć pod uwagę to, że odpowiedni dobór opon może przyczynić się do oszczędności związanych np. z kosztem paliwa. Ogumienie, które nie wywołuje problemów oraz oporów toczenia, zdecydowanie wpływa na stopień wykorzystania oleju. Oczywiście o tym również przekona nas rzeźba oraz stan bieżnika, jak i skład mieszanki. Stanowi to dowód, że dbanie o bezpieczeństwo, zwłaszcza w okresie zmiany opon na zimowe, nie musi wiązać się z wysokimi kosztami.


Opracowanie:
Wałcz, Wilcza 29
tel. 886 886 450
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz