Materiał Partnera

Na co chorują czworonogi?

Na co chorują czworonogi?

Miłośnicy psów i miłośnicy kotów nieustannie spierają się, które z tych zwierząt jest lepszym towarzyszem człowieka. Jedno ich łączy – troska o swoich pupili. Dlatego niezależnie od tego, jakie czworonogi zamieszkują nasz dom, powinniśmy wiedzieć, kiedy trzeba wybrać się z nimi do weterynarza. Dziś kilka słów o chorobach psów.

Groźne kleszcze

Jednym z najczęstszych powodów problemów zdrowotnych psów jest ugryzienie kleszcza. Jeśli zauważymy kleszcza na skórze naszego zwierzęcia, powinniśmy wykręcić go – ręką lub przy użyciu pęsety. Przez kolejne dni należy obserwować, czy z naszym psem nie dzieje się nic niepokojącego. To bardzo ważne, bo ukąszenie kleszcza może być początkiem babeszjozy – choroby, która nieleczona może stać się powodem śmierci zwierzęcia. Jej objawy to przede wszystkim brak apetytu i pragnienia, bolesność przy wykonywaniu ruchów, a w późniejszej fazie ciemny mocz. Leczenie tej choroby jest trudne i długotrwałe, ale dobry weterynarz może przywrócić zwierzę do zdrowia. Czasem konieczna jest do tego transfuzja krwi. Inną poważną chorobą pochodzącą od kleszczy jest borelioza. Charakteryzuje się zapaleniem i obrzękiem stawów. Można ją leczyć antybiotykami.

Ważne szczepienia

Jest szereg chorób, których nasz czworonóg może uniknąć dzięki szczepieniu. Jedną z nich jest nosówka – to choroba zakaźna, dotykająca głównie szczenięta. Jednym z jej objawów jest wysoka gorączka. Towarzyszy jej katar, kaszel, zapalenie spojówek i zmiany w gardle. Po 10 dniach objawy zmieniają się – teraz szczenię wymiotuje, ma biegunki i cierpi na brak apetytu. Kolejnym stadium jest neurologiczna forma choroby – psu drżą kończyny i żuchwa. Może też dojść do porażenia. Zdarza się, że powikłaniem po nosówce jest padaczka. Leczenie tej choroby jest trudne i długotrwałe – lepiej jej zapobiec, szczepiąc szczenię w wieku 8 i 12 tygodni.

Potrzebne leczenie

Na nasze psy czyha wiele schorzeń – część z nich jest bardzo poważna i wymaga profesjonalnej opieki weterynarza. Psy cierpią na niedoczynność tarczycy, nowotwory i zwyrodnienia utrudniające im poruszanie. W wielu domach pies pełni funkcję członka rodziny. Nikt nie chce, żeby jego ulubieniec cierpiał. Na szczęście nowoczesne przychodnie weterynaryjne pozwalają czworonogom odzyskać zdrowie i radość życia. Takim miejscem jest przychodnia weterynaryjna Medivet. M. Jurczak. Lekarze weterynarii pracujący w tej przychodni przygotowali bardzo szeroką ofertę usług dla psów. Zajmują się między innymi leczeniem problemów dermatologicznych – wykonywaniem zeskrobin skóry, cytologią, diagnostyką alergii i innych schorzeń.  Rozwiązują problemy ginekologiczne, pomagają przy porodzie, dysponują nawet inkubatorem. Leczą też choroby wewnętrzne – zajmują się gastroenterologią, pulmonologią, kardiologią, urologią i neurologią psów. Wykonują także zabiegi chirurgiczne. Taka opieka gwarantuje naszemu pupilowi powrót do zdrowia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz