Materiał Partnera

Udar cieplny u psa – pierwsza pomoc

Udar cieplny u psa – pierwsza pomoc

Psy podobnie jak ludzie odczuwają gorące temperatury. Nadmierna ekspozycja na słońce może stwarzać dla nich bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Niewiele osób wie, że psy również mogą doświadczyć udaru cieplnego, który może się dla nich skończyć tragicznie. Warto więc poznać jak rozpoznać objawy udary i w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy czworonogowi, aby uratować mu życie.

Objawy udaru cieplnego

W sezonie letnim często można spotkać psy odpoczywające na plaży ze swoimi właścicielami, spacerujące w po rozgrzanym deptaku czy zostawione na czas zakupów w samochodzie. Należy pamiętać, że psy silniej przeżywają upały niż ludzie, dlatego każda bezpośrednia ekspozycja na słońce jest dla nich niebezpieczna. Do pierwszych objawów udaru cieplnego u psa zalicza się:

  • nadmierne dyszenie,
  • ślinotok,
  • omdlenia,
  • płytki oddech,
  • trudność w utrzymaniu pozycji stojącej,
  • wymioty,
  • suchy nos,
  • ·znacznie podwyższona temperatura.

Po zdiagnozowaniu któregokolwiek z tych objawów należy udzielić psu pierwszej pomocy i niezwłocznie zgłosić się do kliniki weterynaryjnej, jak na przykład Joanna Chmielewska-Rokicka Przychodnia weterynaryjna. Specjalista nawodni czworonoga, poda mu odpowiednie leki oraz zbada, czy nie doszło do poważniejszych powikłań.

Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym

W razie wystąpienia objawów udaru, należy niezwłocznie udzielić psu pierwszej pomocy, zanim trafi do weterynarza. W tym celu powinno się przenieść pupila w zacienione miejsce i zapewnić mu dostęp do świeżej, nie za zimnej wody. Dodatkowo można spróbować schłodzić jego ciało chłodnym ręcznikiem, zwracając szczególną uwagę na łapy, kark i ogon. W przypadku psów starszych, chorych, szczeniaków lub suk ciężarnych nawet niewielki udar jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia i wymaga konsultacji weterynaryjnej.

Zapobieganie

Aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom, należy przede wszystkim unikać sytuacji, które mogą narazić psa na przegrzanie. Warto pamiętać, że całodzienny pobyt na plaży wcale nie służy czworonogom i nie sprawi mi przyjemności, dlatego na taki wypoczynek lepiej wybrać się bez pupila. W przypadku osób zamkniętych w kojcach należy mu zapewnić schronienie przed słońcem i stały dostęp do czystej wody. W godzinach najostrzejszego słońca należy unikać spacerów, gdyż jest to nie tylko zagrożeniem dla czworonogów, ale także ludzi. Bezwzględnie nie można zostawiać psa w zamkniętym samochodzie, gdyż według przepisów prawa postronna osoba może wtedy wybić szybę, aby uwolnić czworonoga. Za zostawienie psa w rozgrzanym aucie grożą wysokie kary, nie mówiąc już o ryzyku śmierci pupila z powodu przegrzania organizmu.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz