Materiał Partnera

Usługi weterynaryjne – dbanie o zdrowie koni

Usługi weterynaryjne – dbanie o zdrowie koni

Największy odsetek gabinetów weterynaryjnych świadczy usługi związane ze zdrowiem czworonogów – psów i kotów. Warto jednak docenić pracę weterynarzy wspierających również gospodarstwa rolne i ich hodowle zwierząt, a w szczególności działania specjalistów od profilaktyki, diagnozowania oraz leczenia chorób koni. Tych jest w naszym kraju niestety wciąż bardzo niewielu.

Profilaktyka i leczenie chorób koni

Każdy właściciel konia lub całej stadniny, powinien podjąć stałą współpracę z dobrym weterynarzem. Powinien on wyróżniać się szeroką wiedzą medycyny zwierząt, a także posiadanym sprzętem diagnostycznym. Najlepsi weterynarze dla koni będą w stanie zajmować się diagnozowaniem i leczeniem chorób wewnętrznych, ginekologią, ortopedią, stomatologią, a także profilaktyką zdrowotną, na którą będzie składała się między innymi usługa dotycząca przygotowania odpowiedniej diety dla zwierzęcia. Szczególną opieką należy również objąć ciężarną klacz (istotne są szczepienia i odrobaczanie) – wizyty weterynarza muszą odbywać się kilkanaście razy w trakcie ciąży – a także starszych koni, które wyłączone są między innymi z prac rolnych, rekreacyjnych, jeździeckich, czy sportowych. Jeśli szukasz zatem dobrego weterynarza dla koni, zgłoś się do Gabinetu weterynaryjnego Tomasza Poznańskiego, który praktykuje w powiatach zawierciańskim, myszkowskim i w województwie śląskim. Specjalista ten pomaga również innym zwierzętom, wielokrotnie dojeżdżając do ich właścicieli – pomoc weterynarz ten oferuje 24h!

Badania przy kupnie-sprzedaży konia

Jedną z usług weterynaryjnych związanych z pięknymi zwierzętami, jakimi są konie, jest ocena ich zdrowia przy transakcjach kupna i sprzedaży. W takich sytuacjach weterynarz jest w stanie potwierdzić tożsamość konia i jego rodowodu, a także przeprowadzić niezbędne badania: badanie kliniczne; badanie radiologiczne (RTG); badanie ultrasonograficzne (USG); badanie krwi. Mowa między innymi o badaniu dna oka zwierzęcia, określaniu stanu zdrowia i rozwoju układu szkieletowego, badaniu endoskopowym, które wyklucza lub potwierdza schorzenia układu oddechowego, czy też o badaniu układy rozrodczego u klaczy. Warto wiedzieć, że to właśnie od zdrowia zwierzęcia, jego predyspozycji fizycznych, a także wyglądu zewnętrznego i gatunku, zależy jego cena. Badanie weterynaryjne przy transakcjach kupna-sprzedaży zwierzęcia są bardzo ważne dla sprzedającego. W przypadku chęci odzyskania pieniędzy przez kupującego, dokumenty poświadczające stan zdrowia mogą stanowić podstawę do odrzucenia roszczenia z tytułu rękojmi.

Opracowanie:
Żarki, marsz. Piłsudskiego 11
tel. 507 107 704
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz