Artykuł sponsorowany

Montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej – na co warto zwrócić uwagę?

Montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej – na co warto zwrócić uwagę?

Prawidłowo wykonana instalacja wodno-kanalizacyjna zapewnia możliwość komfortowego korzystania z układu. Powinien być on przede wszystkim drożny, ale również stosunkowo cichy w trakcie eksploatacji. Tego typu systemy są kluczowym elementem nie tylko domów, ale również innych obiektów – jakie są najważniejsze kwestie związane przygotowaniem instalacji wodno-kanalizacyjnych? 

Z jakich elementów powinna składać się instalacja wodno-kanalizacyjna?

W skład instalacji wod.-kan. wchodzą przede wszystkim odpowiednie połączenia rurowe oraz pomocnicze elementy instalacji, m.in. zawory, łączniki, węże spustowe oraz wodomierze, które muszą znajdować się w pionie budynku. Zapewniają one prawidłowy przepływ wody, a także umożliwiają swobodne odprowadzenie ścieków. Hydraulik, który przystąpi do montażu, będzie potrzebował też urządzeń pomocniczych. Zaliczają się do nich wypusty podwórzowe, podłogowe, piwniczne, jak i syfony oraz urządzenia wentylacyjne. Ponadto bardzo ważne jest odpowiednie poprowadzenie rur, które zgodnie z zasadami bezpieczeństwa należy umieścić poniżej instalacji elektrycznej, a także gazowej.

Znaczące jest również to, ażeby rury z zimną wodą umiejscowione były poniżej tych z ciepłą. Prawidłowe wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej to proces wieloetapowy, który wymaga sporej wiedzy związanej z wykorzystaniem każdego z wymienionych elementów. Dlatego warto zatrudnić firmę taką jak Usługi Budowlane i Instalacyjne Jarosław Tarkowski, która przygotowuje układy sanitarne od wielu lat. Nawet w dobrze wykonanych instalacjach wod.-kan. przytrafiają się jednak awarie. Czy można ich uniknąć?

Co jest przyczyną usterek instalacji wodno-kanalizacyjnych?

Częstym błędem w przypadku montażu instalacji wod.-kan. jest brak jej projektu. Rury i przekroje, które zostały niewłaściwie umiejscowione w budynku, doprowadzają do niedrożności w układzie. Istotne jest również trafne oszacowanie zużycia wody w konkretnym budynku. Poprawna kalkulacja to nie tylko oszczędności, ale też właściwe dopasowanie elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej do potrzeb inwestora.

Kolejnym elementem, który może spowodować niewłaściwe jej funkcjonowanie, jest poprowadzenie rur w strefie przymarzania. Skutkiem tego będą problemy z dostawą bieżącej wody. Nieprawidłowe odprowadzanie ścieków spowodowane jest natomiast błędnym ułożeniem rur kanalizacyjnych, które nie powinny być m.in. wielokrotnie załamywane. Skonstruowanie instalacji w niewłaściwy sposób spowoduje jej zatykanie, a także przecieki. Takich problemów można jednak uniknąć, decydując się na powierzenie montażu układu odpowiedniej firmie świadczącej usługi hydrauliczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz