Artykuł sponsorowany

Misja Zdrowie – profesjonalne doradztwo dietetyczne dla kobiet w ciąży

Misja Zdrowie – profesjonalne doradztwo dietetyczne dla kobiet w ciąży

Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Wszyscy wciąż słuchamy o tym, że trzeba jeść regularnie i zdrowo, lecz nie zawsze stosujemy się do tych zaleceń. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jednak u większości pań spojrzenie na żywność zmienia się wraz z zajściem w ciążę. Poradnia dietetyczno-żywieniowa „Misja Zdrowie” oferuje fachowe doradztwo dla kobiet starających się o dziecko, w ciąży oraz matek karmiących.

Czy dzięki diecie można poprawić płodność?

Problem niepłodności dotyka coraz więcej par. Żyjemy w biegu, w ciągłym stresie, a do tego odżywiamy się niedbale. Wszystko to ma wpływ na funkcjonowanie układu rozrodczego. Choć przyczyn niemożności zajścia w ciążę może być wiele i nie wszystkie z nich da się wyeliminować przy pomocy diety, warto pamiętać o tym, że to, co jemy, może wspomóc naszą zdolność rozrodczą. Dieta kobiety starającej się o dziecko powinna być zbilansowana i bogata w nieprzetworzone produkty.

Należy dostarczać organizmowi duże ilości błonnika, witamin, soli mineralnych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Trzeba pamiętać też o przyjmowaniu kwasu foliowego, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu na wczesnym etapie życia. Pamiętajmy, że o ciąży dowiadujemy się zwykle około 4-6 tygodnia od zapłodnienia. To trochę za późno na rozpoczęcie suplementacji kwasem foliowym, gdyż cewa nerwowa dziecka jest już zamknięta. Kwas foliowy powinien przyjmować też partner. Kobiecą płodność obniżają słodycze, kolorowe napoje gazowane i żywność z wysokim indeksem glikemicznym. Restrykcyjne diety także nie są wskazane w momencie, gdy staramy się o potomstwo.

Czy w ciąży trzeba jeść za dwoje?

Udało się! Test ciążowy pokazał dwie kreski. Czy to już czas, by zacząć jeść za dwoje? To bardzo szkodliwy mit, powtarzany kobietom od pokoleń. Jak informuje dietetyczka z poradni „Misja Zdrowie”:

„Pierwsze trzy miesiące ciąży nie wymagają żadnych drastycznych zmian w diecie, o ile wcześniej była ona odpowiednio zbilansowana. Ważne jest, by odżywiać się regularnie i spożywać jak najwięcej produktów pochodzenia roślinnego. Warzywa powinny zajmować aż połowę talerza ciężarnej. Należy też kontynuować suplementację kwasem foliowym. W drugim trymestrze ciąży buduje się układ kostny i zęby dziecka. Konieczne jest więc dostarczanie organizmowi większej ilości wapnia. W drugim trymestrze ciąży dzienne zapotrzebowanie na kalorie zwiększa się o ok. 360 kcal, w trzecim – o 475 kcal”.

W poradni dietetyczno-żywieniowej kobiety ciężarne mogą liczyć na opracowanie smacznej diety, która będzie odpowiedzią na ich indywidualne potrzeby żywieniowe. Dobrze dobrana dieta zapewni dziecku prawidłowy rozwój oraz pomoże pacjentce wrócić do sylwetki sprzed ciąży. Dietetyk poinformuje ciężarną, jakich produktów powinna się wystrzegać oraz znajdzie dla nich alternatywę. Pomoże też w ułożeniu wartościowej diety na czas laktacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz