Artykuł sponsorowany

Miażdżyca: przyczyny, objawy, zapobieganie. Lekarz Kardiolog Robert Sawicki

Miażdżyca: przyczyny, objawy, zapobieganie. Lekarz Kardiolog Robert Sawicki

Miażdżyca to przewlekłe i nieuleczalne schorzenie polegające na odkładaniu się blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń krwionośnych. Stanowi jeden z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia i jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Wczesne wykrycie i skuteczne leczenie np. w gabinecie kardiologicznym Robert Sawicki w Białymstoku, są więc niezbędne, aby zapobiec poważnym powikłaniom.

Przyczyny miażdżycy

Podstawowymi przyczynami miażdżycy są: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu we krwi oraz cukrzyca. Wiele osób po 40 roku życia ma miażdżycę w różnym stopniu zaawansowania. Do innych czynników ryzyka należą: otyłość, brak aktywności fizycznej, dieta bogata w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, nadmierne spożycie alkoholu oraz stres.

Objawy miażdżycy mogą być niewielkie lub zupełnie nie występować. Jednak w przypadkach, gdy choroba postępuje, może pojawić się ból w klatce piersiowej lub ból kończyn. Wtedy niezwłocznie należy udać się do specjalisty, takiego jak np. Lekarz Kardiolog Robert Sawicki. Miażdżyca może również prowadzić do udaru lub zawału serca, jeśli nie jest leczona.

Zapobieganie miażdżycy

Najlepszym sposobem zapobiegania miażdżycy jest wprowadzenie zmian w stylu życia, które zmniejszą czynniki ryzyka. Obejmuje to zdrową dietę o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, regularne ćwiczenia fizyczne, utrzymywanie prawidłowej wagi, niepalenie papierosów oraz kontrolowanie cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi poprzez przyjmowanie leków, jeśli jest to konieczne. Dodatkowo regularne wizyty kontrolne u kardiologa mogą pomóc w wykryciu wczesnych objawów miażdżycy, dzięki czemu można rozpocząć leczenie, zanim wystąpią poważne komplikacje.

Diagnoza i leczenie miażdżycy

Diagnoza miażdżycy obejmuje badanie poziomu cholesterolu, wykonanie EKG (elektrokardiogram) oraz badanie tętnic za pomocą ultradźwięków lub tomografii komputerowej. Leczenie miażdżycy obejmuje zmiany w stylu życia, takie jak zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna, jak również odpowiednio dobrane leki. W niektórych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny w celu usunięcia płytki miażdżycowej z tętnic lub przywrócenia przepływu krwi.

Miażdżyca to poważna choroba, której nie można lekceważyć. Ważne jest, aby rozpoznać jej objawy jak najszybciej, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu serca i innych narządów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz