Materiał Partnera

Centrum Diagnostyki i Leczenia Miażdżycy Medikard: jak rozpoznać miażdżycę?

Centrum Diagnostyki i Leczenia Miażdżycy Medikard: jak rozpoznać miażdżycę?

Miażdżyca tętnic to schorzenie, które diagnozuje się zarówno u osób starszych, jak i małych dzieci. Jej objawy są różnorodne, dlatego tak ważne jest kompleksowe podejście do schorzenia i dokładna diagnostyka. Jeżeli obawiasz się, że cierpisz na arteriosklerozę, skorzystaj z usług kardiologów praktykujących w Centrum Diagnostyki i Leczenia Miażdżycy. Oprócz fachowej porady uzyskasz dostęp do nowoczesnego sprzętu – i to wszystko w jednym miejscu.

Wstępna diagnostyka miażdżycy – co obejmuje?

W czasie wizyty lekarskiej kardiolog z Centrum Diagnostyki i Leczenia Miażdżycy Medikard przeprowadza podstawowe badania fizykalne, a  razie podejrzeń miażdżycy zleca wykonanie dodatkowych testów diagnostycznych. Objawy arteriosklerozy mogą być zróżnicowane, niemniej u większości pacjentów obserwuje się obecność tętniaków, czyli nieprawidłowych wybrzuszeń lub poszerzeń tętnicy z powodu osłabienia ściany. Innym sygnałem jest powolne gojenie się ran, co wskazuje na ograniczony przepływ krwi. Jeżeli w czasie osłuchu serca pojawią się szumy, istnieje ryzyko, że tętnica jest zablokowana.

Testy diagnostyczne na miażdżycę

W przypadku podejrzenia miażdżycy lekarz kieruje pacjenta na wybrane testy diagnostyczne. Jednym z podstawowych jest badanie krwi, które pozwala ustalić poziom cholesterolu. Nie wszystkie placówki dysponują nowoczesnym sprzętem medycznym, dlatego warto korzystać z usług wyspecjalizowanych ośrodków. Pacjenci Centrum Diagnostyki i Leczenia Miażdżycy Medikard mają dostęp do specjalistycznej aparatury ultrasonograficznej, rezonansu magnetycznego oraz elektrokardiogramu.
Dzięki badaniu USG Dopplera wykorzystującemu fale dźwiękowe, do stworzenia obrazu tętnicy, lekarz może ustalić, czy istnieje jej blokada. Angiografia rezonansu magnetycznego (MRA) oraz angiografia tomografii komputerowej (CTA) daje możliwość tworzenia obrazów dużych tętnic w ciele. Badanie elektrokardiogramem (EKG lub EKG) pozwala natomiast zmierzyć aktywność elektryczną serca w poszukiwaniu obszarów o zmniejszonym przepływie krwi. Lekarze z Centrum Diagnostyki i Leczenia Miażdżycy Medikard mogą także zlecić test wysiłkowy lub test tolerancji wysiłku, który monitoruje tętno i ciśnienie krwi podczas ćwiczeń na bieżni lub rowerze stacjonarnym. Wszystkie badania są przeprowadzane z wykorzystaniem ultraczułej aparatury, dzięki czemu kardiolog może stworzyć dokładny obraz stanu zdrowia pacjenta.

Jak się leczy miażdżycę?

Leczenie miażdżycy ma charakter wieloaspektowy i polega na zmianie obecnego stylu życia w celu zmniejszenia ilości spożywanego tłuszczu i cholesterolu. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia lekarz może wdrożyć farmakoterapię. Pacjenci przyjmują wówczas  leki obniżające poziom cholesterolu, w tym statyny i fibraty, inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE), które mogą zapobiegać zwężeniu tętnic, beta-blokery lub blokery kanału wapniowego w celu obniżenia ciśnienia krwi. Podaje im się również leki moczopędne lub tabletki na wodę, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi, a także przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe, takie jak aspiryna, aby zapobiec krzepnięciu krwi i zatykaniu tętnic.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz