Artykuł sponsorowany

Choroba wieńcowa – czym się objawia?

Choroba wieńcowa – czym się objawia?

Zycie w stresie, zła dieta, brak aktywności fizycznej – to wszystko może prowadzić do powstania chorób zagrażających naszemu życiu. Jedną z nich jest choroba niedokrwienna serca, zwana inaczej chorobą wieńcową. Zbyt późno wykryta lub nieleczona może prowadzić do śmierci – także poprzez zawał serca. Na jakie wiec objawy należy zwrócić uwagę, by uniknąć najgorszego?

Oznaki i czynniki ryzyka

Objawy choroby wieńcowej są zazwyczaj odpowiedzią na zaistniałą sytuację: nagły stres, zimno, obfity posiłek lub wysiłek fizyczny – czyli wszystko, co wzmaga pracę naszego układu krwionośnego. To cecha wszystkich chorób serca i jakiekolwiek nienaturalne reakcje organizmu na podobne sytuacje muszą być konsultowane z kardiologiem. Profesjonalną opiekę zapewnia gabinet kardiologiczny Urszuli Maciejak.

Do oznak choroby niedokrwiennej serca należą: płytki oddech, mdłości, kołatanie serca i jego szybsze bicie. Towarzyszą im pocenie się, zawroty głowy  i poczucie ogólnego osłabienia, a czasem także zawał serca. Pojawić się może również ból w klatce piersiowej – szczególnie za mostkiem – także ucisk w klatce piersiowej. Ból zamostkowy nie zawsze jest obecny i w przypadku, gdy pozostałe objawy są obecne, mówimy o masce dławicy piersiowej. W przypadku maski dławicy piersiowej wystąpić mogą dodatkowo duszności, nudności, omdlenia i wymioty.

Istnieją określone czynniki ryzyka, które zwiększają ryzyko zachorowania. Choroba wieńcowa dwukrotnie częściej dotyka mężczyzn – zwłaszcza po czterdziestym piątym roku życia. W grupie ryzyka znajdują się tez kobiety po pięćdziesiątym roku życia.

Do czynników wpływających na zachorowanie należą też: czynne i bierne palenie papierosów oraz otyłość, szczególnie brzuszna. Negatywne oddziaływanie ma również wysokie stężenie cholesterolu LDL przy jednoczesnym obniżeniu cholesterolu HDL, nadciśnienie tętnicze, występowanie zespołu metabolicznego oraz cukrzyca typu drugiego.

Szanse na zachorowanie zwiększa też obecność choroby w rodzinie. Choroba wieńcowa nie ma bowiem wyłącznie przyczyn zewnętrznych, a może wynikać z budowy naczyń wieńcowych, warunków wymiany gazowej w układzie oddechowym, możliwościami transportu tlenu w organizmie oraz liczbą krwinek czerwonych i hemoglobiny.

Część z nich wynika z naszego trybu życia i jest zależna od naszej troski o własne zdrowie, jednak część znajduje się poza naszym wpływem.

Diagnostyka choroby wieńcowej

Ze względu na liczbę występujących rodzajów ostrych zespołów wieńcowych, do których zalicza się niestabilna choroba wieńcowa oraz innych chorób serca, do postawienia praktycznej diagnozy potrzebne są specjalistyczne badania. To one w połączeniu z objawami klinicznymi dają dopiero pełny obraz.

Osoby z podejrzeniem choroby niedokrwiennej serca muszą wykonać badania laboratoryjne krwi – morfologię oraz na stężenie cholesterolu, glukozy i lipidów. Należy także przeprowadzić EKG oraz wykonać echo serca. Istotne będzie też wykonanie prób wysiłkowych przy jednoczesnym pomiarze parametrów i monitorowaniu pracy serca.

W zależności od stanu chorego leczenie może być farmakologiczne lub konieczne będzie przeprowadzenie zabiegów mających na celu udrożnienie światła tętnic.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz