Artykuł sponsorowany

Metody zdobienia szkła artystycznego.

Metody zdobienia szkła artystycznego.

Z wyrobów szklanych korzystamy każdego dnia. Często biorąc do ręki kieliszek do wina, zachwycamy się jego misternym zdobieniem lub niepowtarzalnym motywem dekoracyjnym. Producenci szklanych naczyń prześcigają się w wymyślaniu form, które będą atrakcyjne dla klientów, co zachęci ich do zakupu wybranego produktu. Jakie metody zdobienia szkła wykorzystuje się najczęściej?

Malowanie

Malowanie to jedna z najczęściej wykorzystywanych w hutach szkła technik zdobniczych. Ręczne malunki czynią wyrób niepowtarzalnym i nadają mu oryginalności. Do zdobienia używa się specjalnych farb powstałych na bazie wody. Są one przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla zdrowia. Można pomalować nimi całe naczynie lub tylko jego część. Farby tego rodzaju wyróżniają się bogactwem kolorów i ich dużym nasyceniem. Pozwalają fachowcom na stworzenie unikalnych wykończeń – perłowych, metalicznych, matowych.

Sitodruk

Sitodruk pozwala na naniesienie wybranej dekoracji na szklaną powierzchnię przy pomocy maszyny drukującej. Zdobienie tego typu jest odporne na ścieranie i zmywanie w zmywarkach mechanicznych. Sitodruk z powodzeniem można łączyć z innymi technikami zdobniczymi, jednak ze względu na temperaturę wypału możliwe jest dekorowanie nim produktów ze szkła grubościennego. Metodę tę można zastosować również na wyrobach, wykonanych z cienkiego szkła, ale nie jest ona wówczas tak trwała, a o naczynia tego typu należy szczególnie dbać.

Matowienie

Trawienie kwasem pozwala uzyskać na szkle niepowtarzalny, matowy wygląd. Procesowi chemicznemu poddaje się zewnętrzne warstwy naczynia. Szkło – mimo zmatowienia – jest gładkie i satynowe w dotyku. Jak informuje specjalista z huty szkła Fistek- matowieniu najczęściej poddaje się butelki, wazony, ozdobne patery i szklanki do napojów. Przedstawioną technikę można wykorzystywać wraz z innymi metodami zdobniczymi.

Flokowanie

Flokowanie to technika zdobnicza, która polega na nanoszeniu na szkło dekoracyjnych materiałów, takich jak np. tkaniny. Nadają one naczyniu niepowtarzalnego charakteru, a także są wyczuwalne w dotyku, co sprawia, że jest ono jeszcze bardziej atrakcyjne. Technikę tę bardzo często wykorzystuje się przy produkcji flakoników na perfumy.

Kalkomania

Kalkomania to rodzaj szablonu, który nanosi się na sztywne powierzchnie, w tym także szkło. Kalkomanie wykorzystuje się do zdobienia artykułów gospodarstwa domowego i ceramiki przeznaczonej do codziennego użytku. Na rynku można spotkać przeróżne rodzaje kalkomanii – od zwykłych, kolorowych po brokatowe, metaliczne czy termochromowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz