Artykuł sponsorowany

Menopauza. Jak radzić sobie z jej objawami?

Menopauza. Jak radzić sobie z jej objawami?

Objawy menopauzy potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Niemniej jest to proces, z którym prędzej czy później będzie musiała zmierzyć się każda dojrzała kobieta. Przekwitanie nie jest chorobą, niemniej jego symptomy pogarszają komfort życia i wpływają na pogorszenie się samopoczucia. Na szczęście z pomocą dobrego ginekologa, pacjentki są w stanie przejść ten trudny czas w miarę łagodnie. Jakie objawy menopauzy są najbardziej dokuczliwe oraz jak wygląda terapia?

Czym jest menopauza?

Menopauza jest naturalnym procesem w życiu każdej kobiety. Związana jest ze starzeniem się organizmu i oznacza dla pacjentki przejście ze stanu płodnego w stan niepłodny. Na skutek zmian hormonalnych, zatrzymana zostaje menstruacja, czemu towarzyszy szereg objawów. Klimakterium następuje zazwyczaj pomiędzy 45. a 55 rokiem życia, jednak zmiany w organizmie zaczynają się na kilka lat wcześniej. Ginekolodzy orzekają o menopauzie, kiedy miesiączka nie nastąpiła w czasie 12 miesięcy, a kobieta nie produkuje już komórek jajowych.

Objawy typowe dla menopauzy

Jednym z pierwszych objawów, które świadczą o zbliżającej się menopauzie, są zaburzenie miesiączkowania. Menstruacje stają się nieregularne i skąpe. Chociaż nie jest to regułą. Niektóre pacjentki skarżą się na przedłużone i obfite miesiączki. Charakterystycznym symptomem klimakterium są uderzenia gorąca, którym towarzyszy uczucie osłabienia i nadpotliwość. Większość dojrzałych kobiet zauważa u siebie znaczny spadek libido, suchość pochwy i związane z tym problemy w sytuacjach intymnych. Groźnym objawem menopauzy jest osteoporoza. Ponadto przekwitanie ma duży wpływa na sferę psychologiczną kobiety- ciągłe wahania nastroju, problemy ze snem i koncentracją oraz trudne do zaakceptowania zmiany w wyglądzie zewnętrznym, mogą prowadzić nawet do depresji.

Hormonalna terapia zastępcza

Wszystkie wyżej opisane objawy są skutkiem dużych zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety. Jak informuje pan Arkadiusz Bartkiewicz -ceniony specjalista i właściciel Gabinetu Ginekologicznego w Zielonej Górze- dzięki zastosowaniu hormonalnej terapii zastępczej, pacjentki mogą na nowo cieszyć się życiem bez uciążliwych dolegliwości. Lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i  przeprowadzeniu badania ginekologicznego, dobiera formę terapii oraz dawki hormonów indywidualnie do potrzeb każdej pacjentki. Taka forma leczenie przynosi znakomite rezultaty, dlatego też dojrzałe kobiety coraz częściej korzystają z tego rozwiązania. Pacjentki, które obawiają się hormonalnej terapii zastępczej, mogą stosować fitoestrogeny roślinne. Jednak efekty takiej terapii przynoszą mniej satysfakcjonujące efekty.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz