Artykuł sponsorowany

Czym grozi zakażenie wirusem HPV i jak się przed nim chronić?

Czym grozi zakażenie wirusem HPV i jak się przed nim chronić?

Zakażenie wirusem HPV może przebiegać różnie – u jednych minie bez większych konsekwencji dla zdrowia, ale u innych może prowadzić nawet do choroby nowotworowej. To patogen, z którym większość z nas ma w jakimś momencie życia kontakt. Infekcji nie można wyleczyć i jeśli nie przeminie ona samoistnie, to jedynym zabezpieczeniem będzie profilaktyka.

Zakażenie wirusem HPV

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego uznawany jest za najczęściej przenoszone drogą płciową zakażenie. Z powodu jego silnej odporności na czynniki środowiskowe do zakażenia może dojść nie tylko podczas kontaktu ze skórą osoby zainfekowanej, ale również podczas użycia na przykład tego samego ręcznika. Zakażenie wirusem HPV może mieć swoje konsekwencje w prowadzeniu ciąży – możliwe jest przeniesienie wirusa na dziecko w czasie jej trwania lub podczas samego porodu.

Do czynników zwiększających ryzyko infekcji należą: podejmowanie kontaktów płciowych z wieloma partnerami bez stosowania odpowiedniej antykoncepcji oraz uprawianie stosunków płciowych z osobą, która miała wielu partnerów, a w kontaktach z nimi nie stosowała właściwych zabezpieczeń przeciw chorobom i zakażeniom.

Przebieg i konsekwencje infekcji

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego prowadzić może do powstania brodawek skórnych i brodawek płciowych oraz zmian w jamie ustnej. Jego skutkiem jest też choroba genetyczna, epidermoplasia verruciformis – powodowane przez nią zmiany brodawkowe z czasem prowadzić mogą do przemiany w nowotwór płaskonabłonkowy. Rzadko spotykana jest nawracająca brodawczakowatość dróg oddechowych.

Ze względu na ryzyko wystąpienia neoplazji śródnabłonkowej oraz fakt, że HPV to czynnik konieczny rozwoju raka szyjki macicy, w przypadku zakażenia konieczna jest konsultacja ginekologiczna oraz stała opieka ginekologa. Profesjonalne usługi w tym zakresie w swoim gabinecie prowadzi dr Izabela Ulman-Włodarz.

Przebieg zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego nie zawsze jest widoczny. U niektórych osób mogą nie wystąpić żadne objawy ani schorzenia, u innych pojawią się jedynie brodawki, u innych konsekwencje będą większe.

Diagnostyka, leczenie i profilaktyka

Nie istnieją skuteczne metody leczenia zakażenia wirusem HPV. Nawet łagodny przebieg skutkujący jedynie zmianami skórnymi, które po pewnym czasie same ustępują, nie oznacza eliminacji wirusa z organizmu. Jest on w nim nadal obecny.

Osoby aktywne seksualnie powinny raz w roku wykonywać test obecności patogenu. Oznaczeniem wirusa HPV zajmie się nasz ginekolog. Zabezpieczenie przed zakażeniem to również część profilaktyki nowotworowej – nie każda odmiana wirusa jest rakotwórcza, ale by mieć tego pewność, konieczne są odpowiednie badania.

Do metod zapobiegania infekcji należy antykoncepcja w postaci stosowania prezerwatyw, co powinno być obowiązkowym elementem każdego stosunku płciowego również ze względu na inne zagrożenia niż HPV. Innym działaniem profilaktycznym są szczepienia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz