Materiał Partnera

Meble z palet – ta moda nie przemija

Meble z palet – ta moda nie przemija

Wykonywane własnoręcznie meble z palet nie są chwilowym trendem. Moda na tego rodzaju meble trwa już od kilku sezonów. Warto się na nie zdecydować z kilku ważnych powodów – takie meble ciekawie się prezentują, są niedrogie i bardzo ekologiczne. Jak przygotować meble z palet własnoręcznie? Skąd wziąć palety, które wykorzystamy do budowy ławy, czy wygodnego fotela? Jak zabrać się za tworzenie własnego paletowego umeblowania? Odpowiedzi na te pytania poznacie czytając nasz artykuł.

Jak wykonać ławę z palet?

Ława to chyba najprostszy mebel, który możemy wykonać z palet. Kluczowe jest tu zdobycie palet w odpowiednim rozmiarze – klasyczne europalety o wymiarach 80 x 120 cm – mogą okazać się za duże. Jednak producenci palet niejednokrotnie oferują te rozwiązania w innych wymiarach – warto więc sprawdzić, czy uda nam się zdobyć palety nieco mniejsze, niż te z oznaczeniem EURO. Będzie to łatwiejsze, niż samodzielne zmniejszanie gotowych palet do pożądanych wymiarów. Palety różnego typu znajdziemy w ofercie Artur Tyborski Wekart. Niektórzy, w celu obniżenia kosztów, decydują się na budowę mebli z palet używanych. Nie jest to jednak najlepszy pomysł – nigdy nie wiemy, czym takie palety mogą być nasączone. Dlatego bezpieczniej jest kupić nowe palety prosto od producenta – i tak wyjdzie nam to znacznie taniej niż zakup gotowych mebli. Kiedy mamy już palety, wykonanie lawy jest dziecinnie proste. Palety możemy polakierować, lub pomalować na wybrany kolor. Następnie układamy jedną na drugiej i w kilku miejscach łączymy je za pomocą śrub, lub mocnego kleju do drewna. Na wierzchu kładziemy blat – bardzo ładnie prezentują się ławy z palet ze szklanym blatem. Dobrym pomysłem jest też przymocowanie do takiego stolika kółek – dzięki temu łatwo nam będzie go przemieszczać. Pamiętajmy jednak, by kółka były wyposażone w blokadę, by stolik nie odjeżdżał nam w nieodpowiednich momentach.

Łóżko z palet

Innym popularnym paletowym meblem są łóżka. Dość często można je spotkać w studenckich mieszkaniach, zwłaszcza w starych kamienicach, w których miejsca jest pod dostatkiem. Żeby takie łóżko było komfortowe, trzeba jednak zadbać o kilka szczegółów. Przede wszystkim, nie może być ono zbyt niskie – jedna warstwa palet to będzie za mało. Powinny być przynajmniej dwie. Po drugie, bardzo ważne jest, by wszystkie palety porządnie ze sobą skręcić. Jeśli nasze łóżko będzie się rozjeżdżać, o spokojnym śnie możemy zapomnieć. Ważnym elementem łóżka z palet jest też zagłówek, możemy wykonać go ze starych desek, lub po prostu z odpowiednio ustawionych europalet.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz