Materiał Partnera

Dlaczego palety drewniane są lepsze od plastikowych?

Dlaczego palety drewniane są lepsze od plastikowych?

Palety drewniane są tanie, wytrzymałe i łatwe w naprawie. Nadają się do przewożenia bardzo wielu różnych ładunków. Po renowacji mogą dalej nam służyć jak nowe. Poza tym są ekologiczne, nie zaśmiecają naszej planety, a kiedy się zużyją można je przerobić np. na stylowe meble. To właśnie dlatego palety drewniane są tak często stosowane w transporcie, logistyce i na budowach. Po prostu sprawdzają się lepiej niż palety wykonane z tworzyw sztucznych.

Powszechnie stosowane

Drewniane palety można znaleźć w każdej firmie logistycznej. Są one niezwykle wygodne, a ich ustandaryzowane kształty znacznie ułatwiają transport wszelkiego rodzaju towarów. Drewniane palety są solidne i bardzo wytrzymałe – można na nich przewozić nawet bardzo ciężkie towary. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się tak zwane palety EURO – zgodnie z ich wymiarami często budowane są różne magazyny. Taka paleta mierzy 80 na 120 centymetrów i może unieść obciążenie do 1500 kilogramów. Bardzo ważne jest, żeby palety były dobrze wykonane, zgodnie z wszystkimi obowiązującymi normami – tylko wtedy mogą one dobrze spełnić swoją rolę.

Mamy nadzór nad całością procesu tworzenia opakowań drewnianych – od momentu selekcji surowca drzewnego do produkcji. Dzięki temu możemy oferować towary o wysokiej jakości. Jako rzetelni producenci dbamy również o terminowość wykonywanych usług, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, oferujemy własny transport. Poza tym każdy z kontrahentów może mieć paletę wyprodukowaną indywidualnie do swoich potrzeb. Palety poddawane są obróbce termicznej HT, spełniają wymagania certyfikatu IPPC, dzięki czemu można transportować na nich żywność oraz inne bardzo specyficzne produkty po całym świecie – mówi właściciel firmy Juro-Trans. Kupując palety drewniane warto polegać na sprawdzonych producentach, którzy zawsze dostarczają nam towar najwyższej jakości.

Zalety palet drewnianych

Zdecydowanie najważniejszą zaletą, wyróżniającą palety drewniane, jest ich niska cena. To właśnie to kryterium wpłynęło na to, że palety tego typu stały się tak niezwykle popularne. Palety są przede wszystkim tanie w produkcji i łatwe w naprawie – ta cecha znacznie wynosi je nad palety sztuczne, które po prostu nie nadają się do renowacji. Drewno jest materiałem ekologicznym, biodegradowalnym – produkcja i używanie takich palet nie szkodzi więc środowisku. To także bardzo cenna wartość w dzisiejszym zanieczyszczonym świecie. Palety, kiedy nie nadają się już do użytku, można po prostu przerobić na papier. Wszystko to sprawia, że palety drewniane od lat cieszą się niesamowitą popularnością – plastikowe chętniej są używane tylko w transporcie lotniczym, gdzie ceniona jest ich niska waga.

W świecie designu

Drewniane palety mają wielu zwolenników nie tylko w transporcie i logistyce. Ogromną popularnością cieszą się także w świecie designu. Meble z palet to prawdziwy hit ostatnich lat.  Wykonanie takich łóżek czy stolików nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, a efekt potrafi być spektakularny. Wiele osób robi z palet meble typu Do It Yourself. Wystarczą proste narzędzia i dobry pomysł, by wyczarować prawdziwą perełkę. Ogromna moda na meble z palet spowodowała jednak też, że zaczęły je wykonywać nawet designerskie firmy meblarskie. Na paletowe stoliki, kanapy, fotele i łóżka nigdy nie brakuje chętnych. Takie meble dobrze wyglądają w loftach, dużych odnowionych wnętrzach w kamienicach albo w nowoczesnych mieszkaniach, urządzonych w stylu boho. To dlatego dzisiaj, jeśli mówimy o paletach, to częściej myślimy o wystroju wnętrz niż o logistyce.

Nowe czy używane?

Niezależnie od tego, do czego chcemy stosować palety drewniane, trzeba będzie się zdecydować na to, czy kupić paletę nową czy używaną. Nowe palety typu EURO można dostać już za około 40 złotych za sztukę. Używane są oczywiście nieco tańsze. Lepiej jednak wybrać palety nowe, prosto od producenta. Wtedy mamy gwarancję, że nie będą one zużyte i dłużej nam posłużą. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że drewno jest materiałem, który z wiekiem, przy dużym użytkowaniu, może się zanieczyszczać i stawać bardziej podatny na uszkodzenia. Zakup bezpośrednio u producenta pozwala nam też na zamówienie palet w dowolnych wymiarach – jeśli potrzebujemy palety do przewiezienia nietypowego ładunku, znalezienie jej na rynku wtórnym może okazać się bardzo trudne. Producent wykona dla nas palety w nietypowych wymiarach, biorąc pod uwagę wszystkie nasze wskazówki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz